Máte dobře nastavenou lednici a mrazák? Ne každý to má optimálně nastavené. Možná máte nižší spotřebu, ale ve výsledku se to může prodražit. Některé potraviny trpí neoptimálním nastavením teploty a vydrží o to kratší dobu. Většina lidí to ani příliš neřeší. Problém je, že pokud bude teplota vyšší, než by měla být, potraviny se budou rychle kazit. Když bude naopak příliš nízká, budou namrzat. Obojí je chybou. Nastavte si lednici správně.
Důležité je i umístění lednice
Stejně důležité je i to, kam lednici postavíte. Neměla by být vedle zdroje tepla, jako je pračka, myčka, nebo sporák. Ani naproti oknu, aby na ni v létě pražilo slunce. Pak je o dost náročnější na spotřebu energie. Také by za ní mělo být nejméně 10 cm místa. Když ji dáte přímo na zeď, hrozí, že se bude přehřívat.
Teplota se liší i v rámci lednice
Zkuste si schválně teplotu v lednici změřit. Rozdíl mezi spodním a horním patrem je i několik stupňů. Pokud máte teplotu nastavenou na optimální čtyři stupně, v nejnižším patře bude teplota okolo nuly. Ve spodní části lednice bývají umístěny šuplíky na zeleninu. Nad ní by mělo být maso, ryby, hotová jídla a potraviny, které podléhají rychlé zkáze. Nahoře je lednice nejteplejší, tam můžete skladovat vejce a mléčné výrobky.
Lednici nikdy nepřeplňujte, aby v ní mohl proudit vzduch. Navíc pak budete mít o potravinách lepší přehled. U mrazáku je pak ideální teplota – 24 stupňů. Bohatě ale postačí mít mrazák nastavený na -20 až -22 stupňů. Minimum, co by mělo v mrazáku být, je – 18 stupňů. Při nižší teplotě si potraviny uchovají nejvíce živin.
Co do lednice nepatří?
Do lednice nemusíte dávat ovoce jako jsou banány nebo citrusy. Také tam neskladujte pečivo, to byste měli spotřebovat, dokud je čerstvé, a pokud ho nestíháte sníst, raději ho umístit do mrazáku. Rajčata, okurky a další sezónní zelenina si svou chuť také lépe uchová mimo lednici, jen je potřeba tyto potraviny včas zkonzumovat.
Foto: Shutterstock