Co je lepším prostředí pro vznik plísní než pračka? Voda, vysoké teploty, špína, bakterie, zbytky pracích prostředků…Na takovém místě se plísním bude dařit výtečně. Zvlášť pokud o pračku nějak zvlášť nepečujete. Pokud i vás nedávno plíseň v pračce praštila do očí (nebo do nosu), nepanikařte, vše se dá řešit.
Kde všude plíseň hledat?
Velmi vděčným místem je gumové těsnění bubnu u praček s předním plněním. To ve svých záhybech často ukrývá poklady, o kterých se vám nesnilo ani v těch nejdivočejších snech. Dále plíseň potkáme také v dávkovači na prací prostředky a někdy dokonce i v samotném bubnu pračky. Jak na plíseň vyzrát?
Jak odstranit plíseň z těsnění?
Postačí vám horká voda s mýdlem nebo saponátem. Hadrem těsnění vyčistěte, na odolnější usazeniny použijte starý zubní kartáček a bílý ocet.
Jak se zbavit plísně v dávkovači na prací prostředky?
Vyjměte dávkovač z pračky a ponořte jej celý do nádoby, ve které smícháte v poměru 1:1 horkou vodu s bílým octem. Nechte nějaký čas odmočit, pak umyjte hadrem, vydrhněte houbičkou, případně opět použijte starší zubní kartáček.
Co s plísní uvnitř bubnu pračky?
Do pračky nalijte dva šálky bílého octa a spusťte naprázdno co nejdelší cyklus s co nejvyšší teplotou. Pokud by přeci jen někde nečistoty, plíseň nebo usazeniny zůstaly, snadno je vyčistíte houbičkou. Pak nezapomeňte spustit ještě jednou cyklus bez prádla.
Jak plísni předcházet?
Asi se shodneme, že než se plísní složitě zbavovat, bude nejlepším jim předcházet. Jaká jsou doporučení?
- Jakmile pračka dopere, vyndejte z ní prádlo.
- Po každém praní nechte dvířka pračky pootevřená, ať má šanci vyschnout.
- Po každém použití otřete těsnění pračky vlhkým hadříkem. (Nebo aspoň jednou za týden.)
- Používejte doporučené množství pracího prostředku, ne více. Tvoří se pak usazeniny.
Foto: Shutterstock