Řízky jsou oblíbeným pokrmem. Původ však nemají, jak se většina lidí domnívá v Rakousku, nýbrž v Itálii. Ano, je to velmi překvapivé, ale skutečně je tomu tak. Cotoletta alla milanese neboli Milánská kotleta, je propojena s rakouským Wiener Schnitzlem.
Traduje se, že rakouský maršálek Josef Václav Radecký z Radče objevil milánskou kotletu / řízek v Itálii, kde vykonával funkci velitele rakouské armády. Tento své oblíbené jídlo následně představil císaři Františku Josefu I. Bohužel však v Rakousku nebyl k dostání parmazán, který společně se strouhankou tvořil chutný obal telecího řízku. Ale šikovný kuchař si umí poradit, a tak se začal servírovat řízek obalený pouze ve strouhance a smažený na přepuštěném másle.
A jak tedy připravit křupavý a šťavnatý řízek?
Maso
Ať už budete připravovat řízek kuřecí, krůtí, telecí nebo vepřový, vždy je důležité pracovat s kvalitním masem. Při naklepání masa je dobré ho vložit mezi dvě potravinářské fólie a poté rozklepat. Palička díky tomu zůstane čistá a hlavně nenarušíte strukturu masa. Poté maso jemně osolte a případně přidejte mletý pepř.
Trojobal
Klasický trojobal se skládá z hladné mouky, vajíčka a strouhanky. Nejprve obalte řízek v hladké mouce a poté v rozšlehaných vajíčkách. Na závěr obalte ve strouhance. Strouhanku můžete využít kupovanou nebo si udělat vlastní ze starších rohlíků. Zjistíte-li, že nemáte dostatek strouhanky, můžete nastrouhat i čerstvé pečivo.
A nyní trik pro křupavost řízků:
Zkuste přidat do strouhanky nastrouhaný sýr. Dle původního receptu můžete sáhnout po parmazánu nebo jiném tvrdém sýru. Poměr strouhanky a sýru vyzkoušejte 1:1.
Smažení
Velmi důležité je smažení řízků. Telecí a kuřecí řízky můžete smažit na přepuštěném másle, zatímco vepřové řízky je dobré smažit na sádle. Pro smažení můžete využít i čerstvý řepkový olej.
Přílohou k řízkům mohou být brambory, bramborová kaše, salát nebo hranolky.
Foto: Shutterstock
Jak se strouhá čerstvé pečivo? 😀
Nesmysl! Hladkou mouku ne! Hrubou, nebo aspoň polohrubou.