Stalo se již běžným zvykem, že lidé namísto balené vody ve velkém konzumují vodu z kohoutku. Je to vlastně velmi komfortní a jednoduché. Nemusíte přemýšlet nad zásobami, netrápí vás značné množství plastového odpadu, prostě v případě žízně vezměte skleničku a okamžitě si natočíte kohoutkovou vodu.
Nevýhody kohoutkové vody
Jde mimo jiné o výsledek úspěšné kampaně českých vodáren, které kohoutkovou vodu v minulých letech silně marketingově podporovaly. Stavěly ji jako jednoznačně bezpečnou, nezávadnou a navíc ekologickou. Prostě jako nejlepší možnou volbu. Nutno říct, že kampaň se uchytila a mnozí dnes vodu z kohoutku žádají i v restauraci. V zahraničí se pak diví, že to zdaleka není takový standard jako u nás. Stejně tak například v Německu nikoho příliš nenapadne pít vodu z kohoutku, jakkoliv je označována za pitnou. Kupují si tu prakticky výhradně balenou.
Lidé, kteří pijí kohoutkovou vodu, si příliš neuvědomují, co si to vlastně do sklenice natočí a co do sebe následně vpraví. Nutno říct, že voda rozhodně nepochází z čirých studánek, ale prochází celou řadou zásahů. Vodu je nutné upravit, aby ji lidé mohli bezpečně pít. Předně se chemicky očistí, přefiltruje a následně se do ní přidá chlor. Ten má dezinfekční funkci a měl by také zabránit kontaminaci vody v potrubí.
Ne vždy se to ale podaří. Čas od času jsme ostatně i v Česku svědky toho, že se v potrubí rozšíří bakterie, což se pak projevuje masivně rozšířeným průjmovým onemocněním. Může se to ale na zdraví podepsat pochopitelně mnohem více, zejména pak u kojenců, starších osob nebo těch, kdo mají oslabenou imunitu.
Může způsobit rakovinu
Ani samotné chlorování vody ale není bez problémů. Kromě toho, že pro někoho přidává vodě nepříjemnou pachuť, je považován také za toxický prvek. To je sice případ větších koncentrací, ale některé studie zkrátka poukazují na vztah chlorované vody a karcinomu tlustého střeva nebo konečníku. Hovoří se také o tom, že může vyvolat rakovinu močového měchýře, plic či mozku.
Pitná voda v České republice je pochopitelně pod přísným dohledem a chlor v ní obsažený nesmí překračovat povolené množství. Na druhou stranu ale málokdo dokáže s jistotou říct, že jeho dlouhodobá konzumace i v takto malém množství je nezávadná. Někteří experti o tom spíše pochybují. Velký pozor by si měly dávat především těhotné ženy, případně maminky u malých dětí. Chlor může nepříznivě ovlivnit vývoj organismu kojenců.
Chlor lze v kohoutkové vodě omezit. Můžete použít některý z běžně dostupných filtrů, ale nabízí se také snadnější postup. Tím je odstátí vody po natočení. Pokud ji necháte stát přibližně hodinu, chloru už v ní nebude tolik. Zároveň však vodu nenechávejte odstát déle než jeden den, protože se v ní mohou začít množit bakterie či plísně.
Foto: Shutterstock, zdroje: CDC, Scientific American, Department of Health,
Nikdy nepiji vodu z kohoutku. Vozím si roky ze 3 studánek. Lesní a štoly mi poskytují výbornou a velmi kvalitní vodu. Ta že štoly dokonce se stříbrem.
Balená voda je voda z kohoutku v plastové flašce. Kde by ji tolik brali, že jo. A nejdražší na balené vodě je ta flaška, která se pak vyhodí. A to je ten byznys!
Opět úžasná snůša lidské hlouposti. Kohoutková voda, tu nepijte! Samozřejmě, ihned z kohoutku ne, na to přijde každý, kdo to zkusí, že je v ní chlór. Ale odstátá v nádobě, ze které si bereme na pití nebo na domácí výrobu perlivé vody, je v naprostém pořádku. Už zbývá jenom, aby nějaký agent balené vody doporučil všem hlupákům, aby kupovali raději i na vaření vodu balenou. 👎👎👎
Balenou vodu piji jen v exotických zemích, kde není voda z kohoutku ani doporučována. U nás bych si balenou vodu nikdy nekoupil, její kvalita je pochybná.
Pravda