Asi všichni máme zkušenosti s vytíráním podlah. Není to činnost příliš zábavná, ale bohužel se bez ní jen těžko obejdeme, pokud nechceme mít doma země špinavé a ulepené.
Člověk k tomu, aby uměl vytřít podlahu, opravdu nepotřebuje doktorát. Tuhle práci děláme s rutinní samozřejmostí, přesto ale existuje pár rad a tipů, které nám ji pomohou zkrátit a zefektivnit.
Možná i vám se někdy stalo, že jste se svými čerstvě umytými podlahami nebyli úplně spokojení. Může to být i tím, že děláte některou ze základních chyb.
1. Vyberte si správné čisticí prostředky
Keramické dlaždice myjte horkou vodou s přídavkem octu.
Na kamenné dlaždice nikdy nepoužívejte bělidlo nebo čpavek.
Linolea myjte vodou se saponátem.
Tvrdé dřevo nesnáší přípravky s kyselými přísadami. Pokud má navíc voskovou povrchovou úpravu, vytírejte skoro suchým mopem.
Laminát nikdy nemyjte přípravkem, který obsahuje leštidlo.
Vinyl myjte vodou s přídavkem jablečného octa.
Nejčastějším důvodem, proč vaše podlahy nevypadají ani po vytření čistě, bývá špatný výběr čisticího prostředku.
Chybný je také předpoklad, že čím více čisticího přípravku použijete, tím čistší vaše podlaha bude. Není to pravda. Použití příliš velkého množství čistidla může způsobit, že podlaha bude lepkavá a jakoby pruhovaná. Časem může také zmizet její přirozený lesk.
2. Vyberte správný mop
Dnes máme k dispozici opravdu širokou škálu mopů. Na většinu podlah lze použít klasický provázkový nebo hadrový mop
Dřevěné a laminátové podlahy je lepší mýt houbovým mopem. Ve všech případech ale mop před vytíráním co nejvíce vyždímejte a také nezapomeňte podlahu před mytím pořádně vysát.
3. Použijte dva kbelíky s vodou
Vaše snaha bude úspěšnější, pokud použijete dva, namísto jednoho kbelíku s vodou. Pokaždé, když totiž mop vyždímáte, dostane se více nečistot do vašeho čisticího roztoku a odtud zpět na podlahu.
Je proto lepší používat jeden kbelík na čisticí roztok a druhý na oplachování. Před vložením zpět do čisticího kbelíku jej dobře vyždímejte. Nebo alespoň měňte vodu pokaždé, když změní barvu.
4. Vytírejte správným směrem
Vytírejte od konce místnosti směrem ke vchodu, abyste nemuseli šlapat na čistou podlahu. Kbelík mějte vždy po svém boku, ať o něj nezakopnete. Pokud používáte houbový mop, čistěte v rovných liniích.
Pokud se jedná o podlahu z tvrdého dřeva, mopujte ve směru vlákna.
Máte-li provázkový nebo hadrový mop, uklízejte ve vzoru číslice osm, abyste využili jeho výhodného designu.
5. Šetřete záda, při vytírání se nehrbte
Důležité je, abyste při mytí podlah neklečeli a nekrčili se. Nikdy by vás z této činnosti neměla bolet záda. Tomu jednoduše předejdete správným výběrem mopu. Měl by mít dostatečně dlouho rukojeť, abyste při vytírání nemuseli být ohnutí. Dbejte na to při výběru nebo zvolte mop s teleskopickou rukojetí, kterou si můžete pohodlně přizpůsobit své výšce.
Existují i různé velikosti mopových hlav, proto si vyberte takovou, která odpovídá velikosti vašeho těla. Pokud je totiž mop příliš těžký, můžete svým zádům ublížit, protože budete muset vynaložit větší úsilí, abyste se rychle a efektivně pohybovali.
Záda držte rovně, k pohybování mopem používejte sílu svých paží a neotáčejte páteří, jinak si budete záda zbytečně namáhat.
Foto: Shutterstock