Většina lidí při přípravě lososa dělá zásadní chybu. Zbaví ho tak všech prospěšných látek

V koši často končí věci, které nám mohou být k užitku. Třeba kůže z lososa obsahuje více minerálů a živin jako samotná ryba a je vynikajícím doplňkem stravy.

Kůže z lososa

U vysoce kvalitního lososa může být jeho kůže skvělým doplňkem většiny diet. Musíte však vědět, jak ji uvařit. Jejím zařazením do jídelníčku poskytnete tělu další živiny. Obsahuje větší množství bílkovin a esenciálních omega-3 mastných kyselin, jak je uvedeno na medicalnewstoday.com. Důležité látky si tělo neumí vytvořit samo. Losos také obsahuje mnoho vitamínů B a D nebo základní minerály, jako je selen.

Vliv kůže z lososa na zdraví

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv – FDA doporučuje, aby lidé, zejména ženy ve věku 16 až 49 let a děti starší než 2 roky, za týden snědli 2 až 3 porce tučných ryb, jako je losos včetně kůže, která tělu poskytne mnoho dalších živin. Lososi žijí v extrémně chladných teplotách oceánu a jejich kůže obsahuje hodně omega-3 mastných kyselin, které je udržují v teple. Omega-3 mastné kyseliny chrání srdce před rizikem srdečních chorob, upravují krevní tlak, chrání mozek před stárnutím, oči před věkem podmíněnou makulární degenerací a udrží pokožku pružnou a zdravou.

Foto: Shutterstock

Nové studie

Studie zveřejněná v časopise Marine Drugs uvádí, že kůže z lososa může pomoci i při léčbě diabetu 2. typu. Vykázala totiž při testování subjektů silnou antioxidační schopnost i při hojení ran způsobených cukrovkou. Studie od BMC Cancer zase tvrdí, že omega-3 nenasycené mastné kyseliny hrají roli v prevenci rakoviny. Diety s vyšším obsahem omega-3 polynenasycených mastných kyselin mohou pomoci v boji proti rakovinným buňkám. Kůže z lososa dodá do stravy zdravější bílkoviny a je skvělou volbou pro ty, co nejedí červené maso.

Příprava kůže z lososa

Když je losos uvařený klasicky či v páře nebo uzený, kůže může být promočená a gumová. Grilovaná, opečená nebo smažená kůže je křupavá a chutná díky obsahu všech tuků. Recept na lososovou slaninu je snadný. Oddělte kůži od ryb, nakrájejte ji na menší proužky a osušte papírovou utěrkou. Na pánev přidejte olej a dejte na středně vysokou teplotu. Když je olej horký, přidejte proužky lososové kůže. Podle potřeby obracejte, aby se nepřipálily. Vyjměte je z pánve, dejte na papírovou utěrku, abyste odstranili přebytečný olej, dosolte a opepřete.

Metabolické poruchy z kůže

Měli byste vždy vědět, odkud losos pochází. Ryba by neměla žít ve znečištěných nebo kontaminovaných vodách, jinak může absorbovat toxiny z potravy a vody, ve které plave. Toxiny nás mohou vystavit perzistentním organickým znečišťujícím látkám – POPs, které způsobí zdravotní problémy. Studie zveřejněná v PLoS One uvádí, že strava s vysokým obsahem chovaného lososa a POPs může být dle testů spojena s metabolickými poruchami jako diabetes typu 2 a obezita. Losos může být kontaminován chemikáliemi zvanými polychlorované bifenyly – PCB a methylrtutí. Upřednostněte proto volně žijícího lososa z oblasti s čistou vodou.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments