Máme tu skvělý čas, kdy nám na zahrádce nebo v květináčích raší bylinky a my si je tak můžeme přidávat do jídel nebo lahodných koktejlů a užívat si díky nim krásnou vůni léta. Jsme si skoro jistí, že máte někde na parapetu nebo na balkoně bazalku. Jak se o ni co nejlépe starat?
Slasti a těžkosti s bazalkou
Bez bazalky si jen těžko můžeme představit většinu italských receptů, ale vynikající je i do osvěžujících letních dezertů. Skvělé je i bazalkové pesto.
Jenže výborná chuť bazalky občas trochu hořkne v ústech při představě těžkostí s jejím pěstováním. Obzvlášť ta, kterou koupíme v supermarketu, dost často brzy uschne, začne plesnivět nebo chytne parazity.
Jak se starat o bazalku
Bazalku, kterou si přineseme z obchodu, bychom měli urychleně přesadit, protože malé květináčky, ve kterých se prodává, jsou obvykle nevyhovující. Dbát bychom měli na častou zálivku – ale pozor na přemokření, aby bylina nechytila plíseň: ideální je zavlažovat pomocí rozprašovače tak, aby měly listy dost vláhy, ale bazalka nestála v mokru.
Jedná se o teplomilnou rostlinu, takže ji v teplých dnech vytáhněte ven za okno. Nicméně by na ni zase nemělo příliš pražit slunce, jemné listy by se mohly vysušit a spálit.
Sklizeň a péče o bazalku
Když jsme zvyklí s bazalkou vařit, sklízíme ji průběžně a pravidelně, což je úplně ideální. Trhat bychom měli vždy mladé lístky, díky čemuž se bude bazalka dál větvit a bude mít sílu růst. Vybírejte lístky odshora, snažte se nelámat stonky, ale sklízet jen listy.
Jestliže však bazalku využíváte jen občas, je důležité občas myslet na to, že je potřeba ji zaštipovat. Když se totiž o bylinku nebudeme starat, začne strádat a bazalka, které se příliš dobře nedaří, se pak už jen těžko zachraňuje.
Proto si občas udělejte čas a bazalku ostříhejte a dejte jí šanci, aby vyrazila další listy a dál se rozrůstala.
Foto: Shutterstock, zdroj: Eu.detroitnews