Většina lidí si likviduje pračku, aniž by o tom tušila. Může za to jedna věc, kvůli které jim brzy odejde

Většinou se hovoří o vodním kameni jako o něčem, co spolehlivě likviduje pračku. Existuje ale mnohem zákeřnější věc, na kterou byste si měli dát pozor. Jak správně pečovat o pračku?

Vodní kámen? Lze toho udělat mnoho

Tvrdá voda se týká dvou třetin českých domácností. Pro naše zažívání rozpuštěné horniny nepředstavují žádný problém, ale pro naši pokožku a domácí spotřebiče nejsou usazeniny ve vodě nijak přínosné. Kůže je po sprše ve tvrdé vodě vysušená a často má sklony k dermatitidě. Spotřebiče odcházejí vlivem tvrdé vody mnohem rychleji. Dokonce se usazuje i odpadové potrubí, o což nestojí nikdo z nás.

S tvrdou vodou ale můžete zatočit. Lze si nechat instalovat filtr na vodu, a to přímo k hlavnímu uzávěru vody. Pro praní můžete do každého pracího cyklu přidávat trochu octa, nebo také jedlou sodu. Ta zmírní účinky tvrdé vody.

Vodní kámen ale není to nejhorší, co vaši pračku může potkat.

Pozor na běžnou součást praní

Používáte aviváž? Možná byste to měli přehodnotit. Právě toto změkčovadlo se velmi hojně podílí na mnoha potížích. Podporuje růst nebezpečných plísní, které z pračky jen tak neodstraníte. Společně s teplým a vlhkým prostředím pračky se jedná o podmínky, které plísně doslova milují. Plíseň v pračce se následně uvolňuje při každém praní i do prádla a asi tušíte, že textilie nejsou tak úplně dočista vyprané, když je z pračky vyjmete.

Foto: Shutterstock

Co dělá aviváž

Aviváž nejen, že podporuje tvorbu plísně v pračce, ale má také další nepříjemné vlastnosti. Snižuje prodyšnost textilií, podporuje vznik dermatitidy a alergií. V kombinaci s plísní z pračky se jedná o koktejl, ve kterém si asi nepřejete celý den chodit oděni. V neprodyšných textiliích se navíc špatně vyměňuje vzduch, což podporuje růst dalších škodlivých mikroorganismů. Pračka plná plísně začne páchnout. Brzy zjistíte, že v takto poškozeném přístroji již nelze nic vyprat. Pračka předčasně ukončuje svou životnost.

Co udělat

Jako první vyřaďte aviváže ze své prací rutiny. Místo ní naordinujte pračce lžíci octa při každém praní. Pokud si přejete, aby prádlo více vonělo, můžete přidat do pracího cyklu éterický olej. Zároveň perte prádlo na vyšší teplotu, zejména ručníky a velmi špinavé oděvy. Vysoká prací teplota prospěje nejen prádlu, ale také vaší pračce. Odstraní nevítané mikroorganismy.

Po ukončení pracího cyklu otevřete dvířka pračky, stejně tak přihrádku na prací prášek. Nechte je otevřené až do dalšího praní.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments