Většině Čechů špatně topí radiátory. Platí tisíce korun za teplo úplně zbytečně

Pokud máte pocit, že váš radiátor topí špatně, začněte to raději řešit co nejdříve, jinak vaše výdaje úplně zbytečně raketově narostou. Nejčastější příčinou potíží je zavzdušnění radiátoru, ale problém může být kdekoliv. Přečtěte si, jak se o radiátor starat co nejlépe.

Péče o radiátor

Jedině seřízený a udržovaný radiátor bude topit dobře a levně. Radiátor je třeba pravidelně čistit, nejlépe vysavačem a prachovkou. Radiátor by neměl být zaskládán věcmi, snižuje se pak jeho výkon. Čas od času není na škodu zkontrolovat termostatické hlavice, v případě podezření na jakýkoliv problém ji sejmout a několikrát stlačit ventilovou kuželku. Pozornost věnujte také kotli. A v neposlední řadě každé topení potřebuje čas od času odvzdušnit. To je nejefektivnější provádět na začátku topné sezóny, ale můžete se do něj pustit kdykoliv.

Jak odvzdušnit radiátor?

Zavzdušněný radiátor nefunguje tak dobře a efektivně. Vzduch totiž brání správné cirkulaci horké vody, což způsobuje vznik studených míst. Pokud vám odvzdušnění zní příliš odborně, zahoďte strach, je to ve skutečnosti velmi jednoduché. Provedeme vás jím krok za krokem. Budete potřebovat jen klíč na radiátor a ručník.

Foto: Shutterstock
  1. Zapněte topení a nechte je topit aspoň půl hodiny na nejvyšší stupeň.
  2. Pod radiátor si položte ručník, abyste zachytili unikající vodu.
  3. Pomocí klíče otáčejte ventilem. Brzy uslyšíte syčení. Jakmile začne z ventilu vytékat voda, rychle jej zase zašroubujte.

Bydlíte-li ve vícepatrovém domě, začněte u topení v nejnižším patře a postupujte směrem nahoru.

Kdy zavolat instalatéra?

Pokud vám za topením vznikají mokré skvrny, neváhejte a sežeňte instalatéra. Může jít o problematický spoj nebo těsnění, a to by měl dotáhnout či opravit raději odborník.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments