Svět se znovu utápí v pandemii koronaviru. Přestože už se koncem loňského roku zdálo, že nejhorší je za námi, ukazuje se, že povedeme mnohem složitější bitvu, než se zdálo. Bohužel se také stále více potvrzuje, že samotné vakcíny lidstvo nespasí. Očkování probíhá příliš pomalu a koronavirus naopak rychle mutuje a daří se mu obcházet imunitní odpověď.
Je proto stále jasnější, že cesta bude muset vést také zavedením skutečně fungujících opatření, která budou mít za cíl zamezit rychlému šíření viru. Z perspektivy České republiky se to v současné době může jevit jako nemožné. Vždyť už několik měsíců žijeme ve tvrdých vládních nařízení, které k ničemu příliš nevedou. Jenže to není platný důvod, proč tuto cestu zavrhovat. Na světě totiž existují země, které se dokázaly s koronavirem se ctí vypořádat, aniž by u nich způsobil nějaké zásadnější škody. Jednou z takových zemí je Island.
Pokud se podíváme na data, která tato severská země poskytuje, zjistíme, že k dnešnímu dni bylo od počátku epidemie na Islandu zaznamenáno pouhých 6033 potvrzených případů, přičemž za poslední den to byli pouhé 4 nové případy. Ano, za včerejšek se na Islandu nakazili pouze čtyři další lidé. Dodejme také, že pouhých 11 lidí je na ostrově s koronavirem hospitalizovaných. Jistě, země má jen 370 000 obyvatel, ale přesto jde o úctyhodný výkon.
Zajímavé je, že Island nejde ani tak cestou omezování svobod, byť ani bez toho se v této zemi sem tam neobejdou, jako spíše testování co možná největšího množství lidí. Vláda se od samého počátku snaží zajistit testování i zdánlivě zdravých lidí a snaží se maximálně porozumět bezpříznakovým nosičům viru a následným přenosům nákazy.
Zmíněná data mimo jiné ukazují, že na Islandu bylo k dnešnímu dni provedeno už 270 953 testů na koronavirus u domácího obyvatelstva a dalších 210 tisíc u lidí, kteří cestovali. To znamená, že se podařilo protestovat více jak dvě třetiny všech obyvatel. Ostatně, odpovídá tomu i počet dokončených karantén, který je nyní na hodnotě 46 005.
Island zkrátka neustále testuje, a když je problém, okamžitě zasahuje lokálně namísto plošných opatření, které by byly zbytečné. Když tak například v září loňského roku došlo ke zhoršení situace, úřadům se podařilo okamžitě najít ohnisko v podobě irské hospody v Reykjavíku. V důsledku toho vláda na čas uzavřela všechny bary v metropoli.
Island také sekvenuje obrovské množství odebraných vzorků. Také díky tomu jako jedna z prvních zemí zachytil ještě v loňském roce přílet lidí s takzvanou britskou mutací, která je výrazně nakažlivější. Ti okamžitě putovali do izolace a díky tomu se podařilo zabránit rozšíření této mutace v zemi.
Zatímco v České republice byla v loňském roce zaznamenána extrémně vysoká nadúmrtnost, kdy zemřelo přibližně o 17 tisíc více lidí než jaký je průměr z minulých let, v případě Islandu byla úmrtnost v průměru spíše nižší. To ukazuje, že se koronavirus podařilo udržet pod kontrolou.
Příklad Islandu ukazuje, jak důležité je testovat preventivně. Ukázalo se totiž, že přibližně polovina lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus, neměli žádné příznaky. Ti by přitom nákazu roznášeli dál, aniž by to tušili.
Foto: Shutterstock