Lidé na celém světě se dávají očkovat proti covidu. Mnozí počítají s tím, že je s velkou pravděpodobností postihne jeden z nejběžnějších vedlejších účinků, kterým je bolest v místě vpichu. Poradíme vám trik, jak tomu zabránit.
Video
Sociální síť TikTok před časem ovládlo jedno video, které má konečně smysl i podle odborníků. Video si prohlédly miliony nadšených diváků, kteří ho sdílejí dál. Potvrzují také, že skutečně funguje. Mladá dívka radí, že pokud jste během předešlých hodin dostali vakcínu, je třeba cvičit a pohybovat rukou a dělat s ní velké oblouky, jako byste plavali kraula. Chelly tvrdí, že vás díky tomu druhý cen ruka bolet nebude.
Jak to funguje
K videu se vyjádřil doktor Peter Chin-Hong, který je specialistou na infekční choroby a zároveň plní profesorskou funkci na Kalifornské univerzitě v San Francisku. Podle něj by tento trik měl opravdu fungovat, jak se vyjádřil pro sfgate.com. Pro lékaře infekčních chorob to dává smysl. Cvičení s rukou totiž v podstatě zvyšuje přívod krve do ruky, která byla očkovaná. Podle údajů z testů vakcín hrozí bolavé rameno nejméně u 1 z 10 lidí, stejně jako bolest v místě vpichu, otok a někdy i vyrážka.
Co se stane po vpíchnutí vakcíny
Vakcína proti covidu se vpíchne do horní části paže, kde je sval. Vakcína se píchne jako injekce lokálně a imunitní systém si řekne, že zde má neznámého vetřelce. Zaktivizuje se a v oblasti svalů vznikne zánět, který současně naznačuje, že vakcína pracuje na spuštění imunitního systému. Sval paže následně pomalu uvolňuje vakcínu do imunitních buněk, což vede k zánětu. Pohybování paží po vpichu vede k rozptýlení vakcíny a pomůže snížit bolestivost.
Kdy začít cvičit rukou
Odborník ale varuje, abychom nezačali cvičit hned po vakcinaci. Je třeba počkat, dokud se vakcína dostane pomalu do těla a navíc hrozí malé, i když neškodné poranění svalu, do kterého byla vpíchnutí injekce. Pokud se vám tento trik nezdá být zrovna nejpříjemnější, zkuste jiné způsoby ke zmírnění bolesti. Nabízí se použití chladného obkladu nebo léků proti bolesti. Bolestivost paže by neměla trvat déle než 2 až 3 dny. V každém případě se o všem vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
Foto: Shutterstock, zdroj: TikTok, sfgate.com