Během těhotenství platí celá řada zákazů. Žádné kouření, žádný alkohol. Pro maminky s těhotenskou cukrovkou se přidává i přísná dieta. Na druhou stranu jsou tu názory a důkazy blahodárného prospěchu vína na lidské zdraví. Jak je to s pitím vína v těhotenství?
Alkohol a těhotenství
Není překvapením, že alkohol k požehnanému stavu nepatří a to nejen pro samotné působení alkoholu na plod dítěte. Alkohol působí i na matku. Z důvodu jiné hormonální hladiny mají matky odlišné prožitky. Pití alkoholu vede u těhotných žen k úzkostným a depresivním stavům. Mohou se stát nebezpečné pro dítě i pro okolí.
Alkohol způsobuje u plodu velké riziko vývojových vad, objevují se rozštěpy tváře, nemoci srdce a špatný vývoj kosterní soustavy. Děti mívají poruchy intelektu a chování. Rodí se s výrazně nižší porodní váhou, a dokonce mohou po porodu začít trpět abstinenčními příznaky. Žádný z těchto faktorů nebude rozumná a pečující matka ignorovat.
Blahodárné účinky vína
Hroznové víno obsahuje celou řadu prospěšných látek a vy se o ně nemusíte nechat připravit ani v těhotenství. Víno se vyrábí kvašením, kdy vzniká alkohol. Jakmile ale dáte přednost nealkoholickému vínu, získáváte téměř srovnatelné množství prospěšných látek. Nealkoholická vína jsou dostupná od různých výrobců, sáhněte ale po těch kvalitnějších. Chuť vína bude více ovocná, ale můžete si dopřát tolik skleniček, kolik budete chtít.
Nealkoholické víno je také výbornou variantou, jak nevybočit z davu na nejrůznějších společenských událostech a párty, kdy je pití vína vyžadovanou konvencí. S nealkoholickým vínem snadno utajíte těhotenství v prvních měsících.
Správné pití vína v těhotenství
Jedna sklenička vína za týden, přesně 175 ml, neublíží ani mamince ani plodu. V období před porodem navíc pomáhá s uvolněním děložního hrdla. Vhodnější je víno červené. Stejně prospěšné látky ale obsahují i hroznové šťávy.
Blahodárné účinky vína si můžete dopřát ve větším množství a bez kapky alkoholu.