Nelibě vonící balzám je jedním z významných léčiv, objevených v minulém století. Účinný léčebný prostředek neboli višňák či višňová mast má prokazatelné účinky.
Mnoho lékařů jej pokládá za unikátní prostředek při léčbě kožních onemocnění. Obsahuje suspenzi tribromfenolátu bismutitého v ricinovém oleji apůvodní peruánský balzám často nahradil dehet. Peruánský balzám označuje aromatickou pryskyřici ze stromu s názvem vonodřev balzámový Pereirův, který roste ve Střední Americe. Doktor Višněvskij jej pak při jeho nedostatku vyměnil za březový dehet. Bříza bělokorá roste na území dřívějšího Sovětského svazu. Dnes jej nahrazuje i bukový dehet.
Višněvského balzám
Višněvského balzám působí dezinfekčně, protizánětlivě a má mírný znecitlivující účinek. Urychlí ohraničení zánětu, jeho vyhnisání a hojení. Podpoří vstřebávání zánětlivého výpotku a urychlí regeneraci tkáně.
Seženete jej i bez předpisu
Výhodou je dostupnost balzámu v lékárně bez předpisu a jeho velmi úspěšná léčivá schopnost. Balzám obsahuje fotosenzitivní látku, proto by ošetřované plochy neměly být na slunci, aby nedošlo k zarudnutí a spáleninám. Višněvského balzám se vyrábí se ve dvou variantách. Jedna obsahuje peruánský balzám, druhá obvykle bukový dehet. Můžete jej najít pod názvem Višněvského balzám či mast nebo Suspensio Višněvski.
Jak použít balzám Višněvského
- Pro hojení zanícených a infekčních ran,
- při postupujícím a neohraničeném kožním zánětu,
- k léčbě růže a červenky,
- k léčbě nežitu a abscesu neboli hlízy,
- při hnisavém zánětu nehtového lůžka,
- při zánětu podpažních potních žláz,
- při zánětu povrchních křečových žil,
- na infikované kožní vředy jiného původu.
Jak použít Višněvského balzám
Přípravek se obvykle používá 1x denně 1 až 3 dny. Nanáší se na gázu a přikládá na postižené místo. Délka léčby se odvíjí od rozsahu postižení a rychlosti hojení. Pokud nedojde do 3 dnů k ústupu obtíží, nebo naopak nastane zhoršení, je nutné navštívit lékaře. Višněvského balzám se nedoporučuje pro aplikaci do otevřených hlubokých ran a při přecitlivělosti na obsažené látky.
Foto: Freepik
Je možné použít mast na bercové vředy?