Málokterou látku potřebuje lidské tělo tak moc jako právě vitamin D. Pravdou však je, že ještě nedávno se jeho hladina zase tolik neřešila. Nicméně kvůli notoricky známým událostem minulých dvou let a jeho vlivu na imunitní systém, se vitamin D dostal jednoznačně do popředí a lidé se začali zajímat o to, jak ho mají doplnit tak, aby ho měli optimální množství.
Když tělo nevytvoří dostatek
Jak už jistě víte, vitamin D lidský organismus standardně absorbuje ze slunečního záření. Problém je v tom, že v našich končinách není záření dostatečné, a pokud nemáme stravu zaměřenou právě na doplnění tohoto vitaminu, snadno se nám může stát, že ho budeme mít nedostatek. Ostatně, odhaduje se, že je to případ až poloviny populace.
Proto mnozí sahají po nejrůznějších doplňcích stravy, které vitamin D obsahují. Pokud je to po lékařské konzultaci a vyšetření hladiny tohoto vitaminu, je to zcela na místě. Problém je v tom, že lidé často neví, jak mají takové tablety užívat. Je totiž důležité, kdy si takový prášek dáte. Pakliže to uděláte v nesprávný moment, příliš si nepomůžete.
V případě drtivé většiny vitaminů jednoznačně platí, že je svou účinnost nejlépe rozvinou tehdy, pakliže si je dopřejete s jídlem. A pokud jde o vitamin D, potom toto pravidlo platí dvojnásob. Největšího účinku dosáhnete tak, že si ho dáte s největším jídlem dne. Je přitom docela jedno, zda to bude snídaně, oběd nebo večeře. Vitamin D si prostě dejte s jídlem, které je vaše největší.
Co nastane v případě deficitu
Nejde jen tak o nějaké doporučení postavené na vodě, ba právě naopak. Je to podloženo vědeckým výzkumem. Ten ukázal, že lidé, kteří vitamin D užijí spolu s největším jídlem dne, zvýší hladinu této látky v těle až o 50 % více než lidé, kteří se tohoto pravidla nedrží.
Vitamin D nepodporuje pouze imunitní systém, ale stojí také za regulací vápníku v těle. Pouze pokud ho budete mít dlouhodobý dostatek, můžete mít zdravé kosti, klouby, zuby a svaly. Naopak, pakliže si vytvoříte trvalý deficit, neblaze se to podepíše na vašem zdravotním stavu. Může to skončit dokonce i deformací kostí.
Aby to ale nebylo tak jednoduché, ani s vitaminem D to nesmíte přehnat. Dlouhodobě se jím můžete i předávkovat, což pak vede k ukládání vápníku v těle, který pak likviduje ledviny. Denní dávka by u dospělého neměla překročit 100 mikrogramů.
Foto: Shutterstock, zdroj: Pubmed