Víte, jak prát funkční prádlo? Na toto zapomeňte

Věděli jste, že pokud při praní funkčního sportovního oblečení zvolíte nesprávný postup, můžete jej zcela zničit? Přesně tak. Piktogramy na cedulky tam vůbec nejsou náhodou a před tím, než hodíte svůj oblíbený kousek do pračky, si je pořádně nastudujte.

Bundy a kalhoty s membránou

I vy patříte mezi lidi, kteří mají strach prát své drahé značkové bundy, aby jim náhodou neuškodili? Děláte chybu. Praní není ta věc, která je nenávratně poškozuje. Je jí právě špína, která ucpává póry membrán. To však neznamená, že si nemáte dávat při praní pozor. Dbát byste přitom měli hlavně na správný postup. Membránu totiž můžete velmi jednoduše mechanicky poškodit, proto před praním nezapomeňte prohlédnout všechny kapsy, pozapínať zipy a převrátit ji naruby.

Nejvíce znečištěná místa přitom klidně můžete i předeprat mokrým hadříkem, oděv však předem rozhodně nenamáčejte. V pračce si navolte spíše kratší program vhodný na jemné prádlo, 30 stupňů by vám mohlo klidně vystačit. Nejdůležitější částí je samotné máchání, tento program můžete klidně zapnout i dvakrát po sobě. Oblečení s membránou se však rozhodně nedoporučuje ždímat v rukou a vhodnou volbou není ani sušička. Při praní sahejte po speciálních pracích prostředcích, o kterých je známo, že nenarušují impregnaci. Používání aviváže by mělo být pro vás absolutně tabu.

Tip: Chcete i zakoupit kvalitní funkční oblečení? Tak pak vás určitě About you sleva nebo Bon Prix sleva jistě potěší.

Termoprádlo

Praní syntetického prádla je poměrně jednoduché, i když to na první pohled tak nemusí vypadat. Jejímu častému praní se však rozhodně nevyhnete. Takové oblečení totiž začne po propocení poměrně rychle zapáchat, důsledkem čehož ztrácí na kvalitě. Zpozorovat to můžete zejména při levnějších oděvech, z nichž nemusí zmizet zápach ani po vyprání. Takové oblečení můžete bez výčitek vložit do vaší pračky, přičemž siahajte po šetrnějším a kratším programu.

Tip: Využívejte pro praní speciální druhy programů, kterými vaše pračky disponují. Dobře programově vybavené bývají například pračky Philco, Samsung, nebo LG.

Na rozdíl od oblečení s membránou, zvládne tento typ oblečení i ždímání. I zde však platí pravidlo, že oblečení je třeba převrátit naruby a pořádně pozapínať. Tento druh látky je totiž extrémně náchylný na odírání. Co se týče pracího pračku, v tomto případě si klidně vystačíte s běžným tekutým pracím prostředkem, důležité však je, aby neobsahoval bělidlo. I v tomto případě však rozhodně zapomeňte na aviváž, která ucpává kanálky, které slouží k odvádění vlhkosti od pokožky. Co se týče sušičky, tu použít můžete, tedy alespoň v případě, že vám to cedulka na oblečení nezakazuje.

Vlna

Asi neřekneme žádnou novinku, když prohlásíme, že vlna patří k těm nejcitlivějším materiálům. Výhodou je, že má skvělé samočisticí schopnosti, díky čemuž ji není třeba prát často. Pokud je však jeho čištění nezbytné, i zde věnujte svou pozornost cedulce. Některé druhy oblečení totiž klidně můžete vložit do pračky, u jiných je to výslovně zakázáno a lze je prát pouze ručně.

Při praní však nezapomínejte na prací prášky, které jsou určeny na vlnu, v opačném případě by tento typ oblečení mohl ztratit své unikátní vlastnosti. Oděvy z vlny přitom nikdy neždímejte a rozhodně se nedoporučuje ani použití sušičky. Chcete-li daný kousek vysušit, dělejte to pouze ve vodorovné poloze, například na rozloženém ručníku.

Foto: Freepik

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments