Tělesná teplota je jasným ukazatelem toho, jestli je vše v naprostém pořádku, nebo jestli se naše tělo nevypořádává s nějakým zánětem či jiným zdravotním problémem. Měření teploty v takovém případě považujeme za naprostou samozřejmost. Bohužel ale ne všichni vědí, jak se tělesná teplota měří správně a často tak při tomto úkonu postupují špatně. Možná byste v tuto chvíli chtěli namítnout, že na měření teploty přeci vůbec nic není. Divili byste se, kolik chyb přitom můžete napáchat.
Jak se správně měří tělesná teplota? Pozor na tyhle chyby!
Myslíte si, že umíte teplotu měřit správně? Pak vás možná následující řádky přesvědčí o tom, že jste se celou dobu pletli. V dnešním článku vás upozorníme na poměrně časté chyby, kterých se možná dopouštíte i vy.
Chyba první: příliš málo času
Aby byla tělesná teplota naměřena opravdu správně, je potřeba měřit dostatečně dlouhou dobu. Nejčastější chybou je měření povrchové teploty těla, nikoli vnitřní tělesné teploty, což je ten údaj, který vás v tomto případě nejvíce zajímá.
Půl minuty na měření teploty opravdu nestačí. Aby byl teploměr schopná změřit vnitřní teplotu těla, potřebuje k tomu alespoň 10 minut, což se vám může zdát dlouho, ale jedině tak dosáhnete správného výsledku.
Chyba druhá: ovlivňující okolní vlivy
Při měření teploty je důležité myslet na zamezení okolních vlivů, jež by mohly negativně ovlivnit naměřené hodnoty. Co tím chceme říci? Když si měříte teplotu, neměli byste zvedat paže, což by mohlo znamenat, že se podpaží ochladí. Pozor byste si měli dát i na pot, protože i ten může znemožnit správné měření.
Chyba třetí: nesprávná technika
Další velmi častou chybou je nesprávná technika samotného měření. Kupříkladu při měření teploty v konečníku je podle studií potřeba, aby byl teploměr minimálně 5 cm hluboko, na což není většina teploměrů uzpůsobena, nemluvě o tom, že je to nepříjemné a hrozí zde i poranění. Chybovat můžete i při měření v ústech, kdy je potřeba, abyste během měření ústa neotevírali, teploměr zasunuli co nejhlouběji a dýchali nosem.