Při kýchání vám okolí většinou přeje zdraví, dává vám za pravdu nebo se obrací na jiné pověry. Kýchání je charakteristické pro nachlazení, ale stejně tak nás zastihne i v běžném dni, kdy se cítíme skvěle. Právě kvůli tomu se mnoha lidem dere na mysl otázka, proč tomu tak je a jak kýchání vlastně vzniká. Pravdou je, že má tento jev mnoho příčin a většina z nich je naprosto nezávadná a běžná.
Zvláštní případy
Určitě jste již slyšeli, že při nesprávném kýchnutí vám může prasknout žebro, žilka v oku nebo bubínek v uchu. Tyto případy se však stávají velice vzácně a běžně se s nimi nesetkáte. Takže z kýchání nemusíte mít obavy. Tělo se na okamžik připraví na kýchnutí tak, že zavře oči a omezí ostatní funkce. Tím se chrání od zmíněného popraskání žilek. K tomu, abyste si při kýchání poškodili oči byste se museli nepřirozeně přemáhat, což je při běžném kýchnutí vyloučené.
Co je to kýchnutí?
Všechno se odehraje v pár vteřinách. Nejprve do těla dostanete proud vzduchu, poté se stáhnou břišní svaly s bránicí a následně se svaly v rychlosti uvolní. To vede k vypuštění vzduchu ven v obrovské rychlosti. Díky tomu se dokáže tělo zbavit nepříjemných nečistot, alergenů nebo jen reagovat na změnu světla či teploty.
Pomáhá ostré světlo
Kýchnutí není žádná věda. Jedná se jen o jednoduchý jev, kdy je podrážděn trojklaný nerv nebo nos člověka pošimrá ostrá látka či jen reagují oči na silnější světlo. Jakmile mozek vyhodnotí, že je třeba spustit obranný mechanismus, donutí vás si kýchnout. Právě ostré světlo je viníkem kýchání u mnoha lidí. Rada, která říká, že se máte podívat do světla, není mýtus, ale osvědčený fakt.
Všechny okem neviditelné bakterie a viry jsou rázem vypuštěny do ovzduší. Nezapomeňte si tak před každým kýchnutím zakrývat nos i ústa a následně si dokonale umýt ruce.