Čím větší rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou, tím větší vlhkost doma, a to zvláště na oknech. Jak a proč orosená okna řešit?
Proč se okna rosí
Důvodů může být několik. Vadné okno, nesprávná montáž oken, nevhodné seřízení okenních rámů, příliš široký parapet, kvůli kterému nemůže vzduch pronikat až o oknu, parapet zaskládaný květinami a věcmi, příliš nízká teplota v místnosti.
Kromě toho, že orosená okna dobře nevypadají, a navíc dochází k ničení těsnění a gumiček, přílišná vlhkost v bytě může vést také ke vzniku plísní, což je dost nebezpečné, jak pro samotnou stavbu, tak pro vaše zdraví.
Jak se kondenzátu na oknech zbavit?
Možná čekáte nějakou magickou radu, ve skutečnosti jde však o to nejjednodušší řešení. Prostě na 3-5 minut vyvětrejte. Všechna okna v místnosti otevřete dokořán. Bojíte se, že vám unikne teplo? Za tak krátkou dobu větrání snížení teploty vevnitř skoro ani nepocítíte. Pomůžete oknům, stěnám i vašemu zdraví. Ještě minulá generace pravidelně větrala, dnes se na to trochu zapomíná. Větrat byste měli alespoň dvakrát denně. V zimě se doporučuje větrání krátké, intenzivní a častější.
Dále můžete zkusit také seřídit okna na zimní režim. Většina plastových oken tuto možnost nabízí, a vy o ní pravděpodobně ani nevíte. Stačí okno otevřít, na jeho boční hraně najít otvor pro čtyřhranný klíč nebo otvor oválného tvaru. Pak už jen použijete imbus a šroub otočíte o 90°.
Další rady, jak snížit vlhkost v bytě
- Pokud možno, tak při vaření používejte pokličky. Také mějte vždy zapnutou digestoř, a to i ještě dalších 15 minut po ukončení vaření.
- Prádlo sušte venku nebo v sušičce. Jestli musíte sušit uvnitř na věšáku, tak v zavřené a větrané místnosti.
- Při sprchování pusťte koupelnový větrák.
- Dbejte, aby váš nábytek nebyl úplně přiražen ke zdi. Vzduch může cirkulovat, zůstane-li mezi nábytkem a stěnou mezera cca 5 cm.
Foto: Shutterstock