Slinivka je orgán trávicí soustavy, který má za úkol produkovat trávicí enzymy štěpící cukry, tuky a bílkoviny. Je velmi citlivá na nesprávné stravovací návyky. Ve chvíli, kdy dostane velký nápor tučného jídla nebo alkoholu, se může odvděčit nepříjemnými bolestmi břicha, které jsou zaměnitelné i s infarktem. Přečtěte si, jak působí alkohol na slinivku a jak poznáte její zánět.
Jak alkohol působí na slinivku
Velké množství alkoholu není nikdy pro naše zdraví nijak přínosné. Neprospívá ani slinivce. Překvapivě jí však více vadí jednorázový nápor velkého množství než pravidelný přísun menších dávek. Pokud se k tomu přidá nezdravá strava, máte na nepříjemnosti rázem zaděláno.
Akutní zánět slinivky
Kromě toho, že slinivka produkuje trávicí enzymy, tvoří se v ní také inzulín a glukagon. Pokud máte doma alkoholika, věřte, že dříve či později se u něj problémy se slinivkou objeví. A ruku v ruce s ní půjde i cukrovka.
Jak poznáte zánět slinivky?
Pokud vás postihne akutní zánět slinivky, nepodceňujte to. Při nedostatečné léčbě může skončit i smrtí. V první chvíli vás ochromí prudká bolest v nadbřišku, nebo v levém podžebří. Někdy vás rozbolí celé břicho a nebudete schopni určit, z jakého místa bolest vychází. Při obzvlášť velkém záchvatu může bolest vystřelovat až do zad, pod levou lopatku, nebo až do ramene.
Pokud zvracíte, nedostaví se žádná úleva. Při zánětu slinivky se můžete cítit zchvácení, dezorientovaní, zrychlí se vám dech, zvýší se teplota a můžete mít dokonce poruchy chování.
Léčba zánětu slinivky
Při akutním zánětu slinivky přivolejte lékaře, nebo nečekejte a sami lékaře vyhledejte. Je potřeba nasadit léky, které zánět vyléčí. Pokud si však představujete, že z nemocnice odejdete domů a vyléčení oslavíte tučným pokrmem a přípitkem, rychle na to zapomeňte. Bude vás čekat dieta, omezení tučných jídel, zdravější jídelníček a pokud možno, ani kapka alkoholu.