Potíže s tvrdou vodou, jako by nikdy nekončily – dělá nám neplechu ve spotřebičích, ale vodní kámen se usazuje třeba i na vodovodním kohoutku, to potom působí nevzhledně a neuklizeně a samozřejmě i jej to může pomalu poškozovat. Jak se něčemu podobnému bránit?
Tvrdá voda a její vliv na domácnost
Teoreticky není na tvrdé vodě nic špatného – jde o běžnou vodu, která však má vyšší obsah rozpustných minerálů, primárně vápníku a hořčíku. Což znamená, že pro normální konzumaci může být dokonce prospěšná. Na druhou stranu je příliš tvrdá voda poznat na chuti kávy, čaje či některých pokrmů a může také prodlužovat dobu vaření.
Kromě těchto nepříjemností bychom se však tvrdé vody nemuseli bát, kdyby se však minerály z ní neusazovaly například ve spotřebičích, a tím je nepoškozovaly. Nejčastěji to vidíme na varné konvici, velké problémy může vodní kámen způsobovat třeba v pračkách. Pokud používáme tvrdou vodu například na leštění oken, může nám vytvořit na oknech nepěkné skvrny – a ošklivý povlak se vytváří také v umyvadlech, dřezech nebo na bateriích.
Jak na tvrdou vodu
Jestliže vás v domácnosti dlouhodobě trápí tvrdá voda, rozhodně je vhodné investovat do prostředků na změkčení vody, které pomohou ochránit vaše spotřebiče. Při jejich výběru je vhodné změřit si, jak tvrdá je voda ve vaší domácnosti a podle toho vybírat vhodné řešení, případně se poradit s odborníkem.
Vodovodní kohoutek vyleštíte pomocí svíčky
Zbavit vodovodní kohoutek a jeho okolí, případně kovové součásti ve spotřebičích usazeného vodního kamene můžete pomocí obyčejné svíčky. Zvolte bílou a vyberte takový tvar, aby se vám s ním dobře pracovalo. Kohoutek svíčkou nebo její částí důkladně navoskujte a poté vyleštěte pomocí jemného hadříku. Kromě toho, že tak odstraníte vodní kámen, vytvoříte také na povrchu kohoutku lehkou ochrannou vrstvu, jež bude odpuzovat vodu, a tím zpomalí vytváření nových usazenin.
Foto: Shutterstock, zdroje: Goodhousekeeping, Serious Seats