Vodní kámen je velmi nepříjemná záležitost. Ať už se snažíte uklízet doma sebevíc, většinou se mu neubráníte, zvlášť pokud máte tvrdou vodu. Objevuje se na skle, na zástěně u vany nebo na sprchovém koutu, na sklenicích, ale i na nerezových plochách. Zbavit se ho však není tak těžké, jak se na první pohled zdá. Zkuste některý z našich triků a uvidíte, že vás výsledek potěší.
Usazený kámen umí potrápit
Vodní kámen zanechává některé plochy viditelně zašlé a nevzhledné. Tradičně nejvíce na něj trpí domácnosti s tvrdou vodou. Vodní kámen se bohužel objevuje i přesto, že jste čistotní a svůj domov si hýčkáte. Nevěšte však hlavu. Můžete proti němu účinně zakročit a porazit ho jednou provždy.
Myslete dopředu
Usazování vodního kamene můžete zabránit ještě dřív, než k němu vůbec dojde. Stačí danou plochu preventivně ošetřit. Hlavní roli přitom hraje ocet, který je univerzálním čističem i pohlcovačem pachů a v domácnosti obvykle najde mnoho využití.
V tomto případě budete potřebovat jednu lžíci. Smíchejte ji s polovinou sklenice peroxidu vodíku, polovinou sklenice dezinfekce a dvěma sklenicemi vody. Přidejte ještě lžičku standardního prostředku na mytí nádobí. Směs nalejte do rozprašovače a protřepejte. Poté nastříkejte na vybranou plochu. U sprchového koutu se doporučuje používat tento roztok po každém sprchování. Není potřeba jej poté omývat. Vodní kámen se tu pak vůbec neusadí.
Sprchový kout nebo zástěnu u vany můžete občas vyčistit směsí teplého octa a čisticího prostředku. Rozetřete ji po celé ploše, nechte působit půl hodiny a poté opláchněte.
Jak na staré usazeniny
Pokud už se vám někde vodní kámen usazovat začal, není třeba zoufat. Odstraníte ho směsí octa a destilované vody. Nanesete ji opět nejlépe pomocí rozprašovače. Nechejte působit pár desítek minut a poté pořádně vydrhněte. K tomu dobře poslouží kartáč s jemnějšími štětinami nebo hadřík a samozřejmě starý zubní kartáček na hůře dostupná místa.
Pokud by tento roztok nestačil, pozvěte si ještě jednoho univerzálního pomocníka – jedlou sodu. Smíchejte ji s vodou tak, aby se utvořila řidší pasta. Zasaženou plochu nejdřív ošetřete octem a poté naneste pastu. Nechejte ji zaschnut a potom znova postříkejte octem. Vznikne vám pěna, kterou jednoduše omyjete. Ošetřovanou plochu nezapomeňte vytřít do sucha.
Foto: Shutterstock, zdroj: Cleaningbusinesstoday