Volně prodejný lék proti bolesti má překvapivě dobré výsledky v boji s koronavirem. Snižuje riziko úmrtí i tvorby krevních sraženin

Objevila se nová naděje pro pacienty nakažené koronavirem a také pro všechny ty, kdo se nákazy obávají. Je možné, že v boji s epidemií pomůže běžně dostupný lék, od kterého by to nikdo nečekal. Ve své lékárničce ho má každý a kromě bolesti může ulevit od příznaků covidu a zabránit tomu, aby přešel do vážnější fáze.

Vědci zjistili, že pacienti s koronavirem, kteří užívali aspirin, mají o celých 47 % nižší riziko úmrtí než ti, kteří tento volně prodejný lék neužívají. O 40 % snižuje také pravděpodobnost, že ten který pacient bude vyžadovat hospitalizaci na jednotce intenzivní péče nebo připojení na ventilátor.

Jednoznačné výsledky

S tímto do značné míry přelomovým zjištěním přišli vědci z lékařské fakulty University of Maryland, kteří sledovali záznamy 412 pacientů s koronavirem. Svou studii publikovali v odborném časopise Anesthesia and Analgesia.

Vědci informovali o tom, že přibližně čtvrtina pacientů užívala nízké dávky aspirinu před nebo ihned poté, co byli přijati do nemocnice, aby lépe zvládli průběh různých kardiovaskulárních chorob. Podle vedoucího výzkumu, lékaře Jonathana Chowa, bylo právě u těchto osob o 47 % nižší riziko úmrtí než u těch, kteří byli hospitalizováni, ale aspirin neužívali.

Podle Chowa jde o potenciálně velmi příznivé zprávy, které však bude nutné potvrdit klinickými testy. Jinak není možné aspirinu přisuzovat v případě koronaviru léčivé účinky.

Prevence tvorby sraženin

Covid-19 je onemocněním, které napadá nejen plíce, ale také další orgány. Ukázalo se rovněž, že v těle přispívá k tvorbě nebezpečných krevních sraženin. Ty se mohou tvořit v cévách, plicích nebo srdci a mohou být pro pacienty smrtelné. Dokonce i pro ty, kteří měli poměrně lehký průběh nemoci.

Užívání aspirinu přitom pomáhá zastavit tvorbu krevních sraženin a někdy se také používá k léčbě srdečních chorob nebo zánětlivých stavů, jako je například Kawasakiho nemoc. V minulosti už se prokázalo, že i jí podobné stavy může koronavirus způsobovat.

Vědci zdůraznili, že aktuálně není třeba aspirin používat jako prevenci proti koronaviru. Může však pomoci pacientům, kteří mají zdravotní problémy a mají vyšší riziko vážného průběhu nemoci.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
42 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments