V současné době se nůžky mezi jednotlivými důchodci neustále rozvírají. Zatímco určité části penze velmi rychle stoupají a už jsou výrazně nad dvaceti tisíci korunami za měsíc, další si neustále stěžují na to, že jsou důchody nízké. A mají také pravdu, protože berou třeba jen 12 tisíc korun za měsíc, z čehož je skutečně obtížné vyjít.
Takhle to dopadne
Tyto zvyšující se rozdíly pramení ze současného systému. Dochází totiž k poměrně velkým valorizacím, které jsou však počítány procentuálně. To znamená, že už tak vysoké důchody se navýší v absolutních částkách ještě více a ty nízké se zvyšují relativně pomalu.
Může však jít jen o přechodnou fázi. Ekonom Vladimír Bezděk, který svého času připravoval důchodovou reformu, se domnívá, že nakonec zřejmě skončíme u rovných důchodů. Tedy, že každý bude mít stejně, z čehož vyplývá, že i navyšování bude rovnostářské.
Podle ekonoma je navíc už dnes situace vlastně dosti odlišná od toho, co vidíme třeba na západě. Tam jsou totiž důchody o poznání variabilnější a rozdíly ještě vyšší. Více totiž reflektují to, jakou měrou dotyčný přispíval do systému. U nás třeba průměrně vydělávající člověk dostane důchod 15 tisíc a ten skvěle vydělávající 20 tisíc korun. Jistě, na první pohled jde o velký rozdíl, pokud by ale důchody byly spravedlivější, měl by být ještě vyšší.
Jak mít vyšší důchod
U nás nicméně směřuje vše k tomu, aby důchody byly opravdu rovné a pro všechny stejné. Důvod je jednoduchý. Pokud by se nůžky rozevřely více, hrozilo by, že určitá část důchodců automaticky upadne do chudoby, protože jejich penze bude nedostatečná. Raději to tak dorovnají na úkor těch bohatších.
Pokud by někdo chtěl mít přeci jen vyšší důchod, bude to muset řešit mimo státní důchodový systém a spořit si po vlastní ose.
Foto: Shutterstock
Velmi výhodné pro “menšiny”.
Skvělá zpráva pro mladou generaci.Neplaťte sociální pojištění,okrádejte stát jak můžete.Důchod budete mít stejný jako ti naivní blbečci co platí poctivě.