V potravinářském průmyslu existuje mnoho přidaných látek, které zvýrazňují chuť výrobku nebo působí jako barvivo či přísada prodlužující životnost. Takové látky mohou být přírodní nebo uměle vytvořené. Právě u druhé varianty bychom měli být na pozoru, protože i když stát povoluje do potravin umístit určité množství , při soustavné konzumaci se může jednat o hrozbu.
E110 jako nenápadný útočník
Jedná se o žluto-oranžové barvivo, které stejně jako v barvách na vlasy je možné najít také v běžných potravinách. Pokud se zaměříte na etiketu na zadní straně produktu, budete překvapeni, které výrobky jsou plné barviv. Hořčice, limonády, instantní jídla a mnoho dalších ve svém složení obsahuje právě zmíněné E110, jinak nazývané také Sunset Yellow. Nejedná se o přírodní látku, ale o uměle vytvořené barvivo, které potravině neposkytuje kromě výrazné barvy žádnou další přednost. Rozumnější je tedy rozhodnout se pro méně barevně výrazný produkt, který svým složením neublíží.
Zdraví škodlivé barvivo
Tato uměle vytvořená látka byla zakázána v několika státech, které nepatří do EU, právě kvůli své nebezpečnosti. I když je v naší zemi povoleno užívat E110 při výrobě, je jeho dávkování omezeno na 4 mg denně na kilogram váhy, což má své opodstatnění. Při výrobě je používána látka, která je uznaná jako karcinogen. Časté požívání nebo konzumace citlivými jedinci může vyvolat mnoho nepříjemností. Mezi obtíže se řadí například alergie, přecitlivělost v oblasti žaludku, nechutenství, hyperaktivita, kožní problémy a mnoho dalších.
Hledejte zdravé varianty
Výrobky, které barvivo obsahují je jednoduché nahradit zdravou variantou. Porozhlédněte se v regálu obchodního domu po produktu, který se nepyšní tak výraznou barvou. Hořčice, limonády i zmrzliny jsou v u nás k dostání i bez tohoto nebezpečného přídavku, a to za přijatelnou cenu. Nenechte se ihned vystrašit označením “E”, jelikož se pod tímto názvem skrývají i neškodná barviva. Ty najdete například pod označením E100 (kurkumin), E101 (riboflavin).