Když se řekne langoše, většina z nás si asi vybaví mastnou placku bohatě posypanou sýrem a kečupem, kterou nám vrazí do ruky kuchař někde ve stánku na festivalu. Je fakt, že langoš nikdy nebude úplně dietní, ale dá se připravit jeho zdravější verze. Zachutná vám i návštěvám.
Maďarská pizza?
Odkud se langoš vzal? Z Maďarska. A tam ho pravděpodobně donesli Turci. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že langoše pocházejí už z doby starověkého Říma. Původně se langoš vyráběl z těsta chlebového, když zbylo při pečení chleba. A protože se pekl u otvoru do pece v blízkosti plamenů (maďarsky láng), dostal jméno langoš. Dnes se za pravý langoš považuje ten, který je vyroben z těsta bramborového a smažen na oleji.
Dietní jogurtové minilangoše Ládi Hrušky
Pravda, dietní langoše lidového kuchaře Ládi Hrušky jsou o něco zdravější a méně tučné než ty klasické, hlavně proto, že se nesmaží na oleji, ale úplně bez kalorií, tuků a sacharidů samozřejmě nejsou.
Ingredience:
- 1 kelímek bílého jogurtu
- 2 kelímky hladké mouky
- 1 lžička kypřícího prášku do pečiva
- sůl, česnek, olej, tvrdý sýr
Jogurt smícháme s moukou, osolíme a přisypeme prášek do pečiva. Rukama vypracujeme hladké těsto a na půl hodiny ho vložíme do ledničky. Pak těsto na pomoučněné kuchyňské lince vyválíme a skleničkou vykrojíme kolečka, která dáme péct na plech vyložený pečicím papírem do trouby předehřáté na 180 °C. Pečeme dozlatova přibližně 8 minut.
Jakmile minilangoše vytáhneme, potřeme je česnekem utřeným se solí a troškou oleje. Pak namažeme kečupem a posypeme strouhaným sýrem.
Čím langoše potřít?
Langoše se dají připravit jak naslano, tak nasladko. Ze slaných je nejoblíbenější už zmíněný česnek s kečupem a strouhaným sýrem. Místo česneku se dá použít také zakysaná smetana. Dětem postačí čistý kečup. Kdo chce zkusit něco netradičnějšího, může langoše obložit také zeleninou nebo klobásou. A kdo si potrpí na sladké, potře langoš marmeládou nebo poklade ovocem a dozdobí šlehačkou.
Foto: Shutterstock