Výchovné pro důchodce v Česku končí. Došly peníze. Jurečka oznámil, co vás teď čeká

Výchovné bylo na počátku roku 2023 vítáno s velkým nadšením, jelikož řešilo jeden velký problém důchodového systému, jenž se nedařilo odstranit celé roky. Nešlo o nic jiného než velkou nerovnost v rámci důchodů mezi ženami a muži.

Bylo to příjemné

Ta přitom pramenila z toho, jakým způsobem byly důchody nastaveny. Ačkoliv to tak totiž nevypadá, penze jsou do značné míry zásluhové. Čím více si v průběhu svého aktivního života přispíváte na důchodové pojištění, tím vyšší důchod také dostanete. A nejde jen o výši výdělku, ale také to, jak dlouho reálně pracujete.

Oba faktory přitom hrají proti ženám a naopak ve prospěch mužů. Ti díky kontinuálnímu kariérnímu růstu vydělají více a mohou také pracovat déle, jelikož se nemusí starat o děti. Právě proto dostaly ženy 500 Kč za každé vychované dítě, čímž se tento rozdíl do značné míry setřel.

Jak se ale ukazuje, byly to předčasné oslavy, jelikož výchovné bude brzy znovu zrušeno, a to na radu ekonomů v rámci Národní ekonomické rady státu. Ta od počátku tento instrument nepodporovala a při první příležitosti mu podtrhla nohy. A to s tím argumentem, že na takový výdaj v rozpočtu jednoduše nejsou peníze.

Za tu dobu se navíc změnil pohled na důchodce. Začala panovat představa, že už berou moc a nějak zvlášť jim přilepšovat netřeba. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto oznámily změny, v rámci kterých výchovné postupně vyšumí do ztracena. Jak to tedy bude probíhat?

  • V roce 2027 klesne na 300 Kč
  • V roce 2028 klesne na 200 Kč
  • V roce 2029 klesne na 100 Kč
  • V roce 2030 klesne na 0 Kč

Samé novinky

Jde o poměrně zvláštní přístup. Namísto toho, aby se výchovné valorizovalo, tak se ještě bude snižovat. Je otázkou, zda by nebylo lepší a přehlednější, kdyby se zrušilo úplně. Na co bude v roce 2029 ženám stokoruna za vychované dítě?

Ministerstvo každopádně připravilo i novinky, které mají výchovné nahradit. Předně půjde o takzvaný rodinný vyměřovací základ, díky kterému by se ženám v průběhu mateřské a rodičovské měl přiznávat ekvivalent průměrné mzdy. To potom bude znamenat vyšší penze.

Čtěte také: Spoustě Čechů v roce 2024 sníží důchod. Berou už moc peněz, tak jim to zkrouhnou

Jenže zajímavěji potom zní takzvaný společný vyměřovací základ. Na něm se budou muset shodnout manželé a půjde o to, že si oba budou platit důchodové pojištění na jednu hromadu a potom z něj také společně čerpat. Penze pro daný pár by tak měly vycházet přibližně podobné.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Božena
6 měsíců

Mozes si ji koupit,jestli chceš,já sem platila známej 8.500kc,,fuj

Josef
Josef
6 měsíců

Peníze nedošly, jen se přemístily jinam

Alena
Alena
6 měsíců

Jak to chtějí udělat když je sama žena?

Květa
Květa
6 měsíců

Větší kravinu jako ” společný vyměřovacį důchod ” u manželů nemohli vymyslet. Pokud manželé žijí ve shodě, bylo by to v pořádku. Jenže jsou manželstvį, kde se dohodnou, jakou částkou budou přispįvat na potřeby domácnosi a co jim zūstane, ají pro sebe. Jsou i rodiny, kdy spolu manželé sice žijí ve spol.domácnosti, ale nehospodařį společně, dokonce jeden z manželů z domácnosti odejde a nejsou rozvedení. Co potom ? Proč Jurečka vymyslel příspěvek 500 kč na ksždé vychované dítě, když ho za rok zase mění? Je to tady jak v Kocourkově. Vláda stále vymýšlí, jak nás občany obrat. Sama si ale… Číst vice »