Umývání nádobí je každodenní rutinou, ať už v ruce, nebo v myčce. Pokud si vaříme a jíme doma, a navíc máme rodinu, občas se stane, že se pánev trochu připálí nebo na ní zůstane špína, která se velmi špatně odstraňuje. Hodně domácností, kde se vaří ve velkém, myje nádobí v myčce. Ale ani ta není všemocná a občas si s něčím neporadí. Pak přichází na řadu staré osvědčené triky, jak se zaschlé špíny a mastnoty zbavit.
Nechte pánev odmočit
Tento trik většina lidí zná a používá. Nalijete do neumytého hrnce nebo pánve horkou vodu s prostředkem na mytí nádobí a necháte odmočit. Často se pak špína uvolní sama jde bez problémů dolů. Občas se ale nezadaří a nechce se pustit. Pak jsou tu ještě další triky.
Uvolněte nečistoty s pomocí čajového sáčku
Nalijte do pánve horkou vodu, dejte do ní čajový sáček a nechte 15 minut odstát. Můžete použít i použitý čajový sáček, to je na vás. Po této době by se špína měla sama uvolnit.
Kávová sedlina
Vytvořte si přípravek z kávové sedliny. Do mísy dejte 2–3 lžíce kávové sedliny a přilijte trochu vody. Umíchejte si pastu a naneste ji na houbičku na nádobí. Přidejte ke směsi přípravek na mytí nádobí a špína by měla pustit.
Jedlá soda
Na připáleninu, která nejde dolů, nasypte jedlou sodu. Přidejte trochu vody a nechte 10 minut odstát. Pak s pomocí houbičky odstraňte nečistoty a pánev opláchněte. Tento postup můžete opakovat, pokud špína ihned nepustila.
Citronová šťáva
Připravte si několik rozpůlených citronů. Na připálenou pánev nalijte studenou vodu, citrony dejte na dno a nechte je v pánvi 10 minut povařit. Po vychladnutí půjde špína z pánve snadno dolů pomocí houbičky.
Pozor, abyste pánev nepoškrábali
Buďte vždy opatrní a používejte při čištění a odstraňování připálenin a špíny jen nástroje, které pánev nepoškrábou. Dřevěné nebo plastové, případně měkčí stranu houbičky. Opatrnost je na místě zvlášť u teflonových pánví.
Foto: Shutterstock
Z těch tajných fíglů tady už se mi dělá zle a ještě víc z těch doprovodných fotek…