Čištění plynového sporáku může být problém. Zvlášť v případě, že ho nečistíte pravidelně a pak se snažíte dostat dolů zašlou špínu. Ale i tak to má řešení, a je rovnou několik způsobů, jak mít krásně čistý sporák bez drhnutí.
Vyzkoušejte ocet
Ocet se v domácnosti používá na mnoho věcí, je univerzálně a má své místo i v tomto případě. Poradí si nejen s mastnotou, ale i s plísní a nepříjemnými pachy. Budete potřebovat rozprašovač, do kterého si nalijete vodu s octem v poměru 1:1. Důkladně směs protřepte a nastříkejte na celý povrch sporáku. Je potřeba nechat ocet působit nejméně 15 minut, aby se uvolnily všechny nečistoty. Po uplynutí této doby vše setřete vlhkým hadříkem a dočistěte houbičkou. Pak už jen sporák přetřete čistými papírovými utěrkami.
Jedlá soda
Skvělý a účinný všestranný prostředek je i jedlá soda. Připravte si speciální směs – do malé misky nalejte vodu a vmíchejte do ní tři lžíce jedlé sody. Promíchejte a naneste na celý povrch sporáku. Nechte působit 30 minut, vlhkým hadříkem setřete, a nakonec vysušte papírovými utěrkami.
Vosk do auta
Mezi účinné čističe se překvapivě řadí i vosk na karoserii. Pozor na to, že nejde o klasický čistič – hrubé špíny byste se měli zbavit předtím, než ho použijete. Rozhodně sporák nejprve umyjte a odstraňte z něj zbytky jídla. Až pak přijde na řadu vosk. S mastnotou si ovšem poradí skvěle. Stačí ho nanést na čistý sporák, nechat 15 minut působit a doleštit houbičkou. Sporák bude lesklý, čistý a zároveň chráněný před poškrábáním.
Prevence
Základem je samozřejmě prevence, která spočívá v pravidelné péči o sporák. Je důležité vyčistit ho několikrát týdně, nejlépe po každém vaření. Pak by to mělo jít opravdu snadno. Pokud vám během vaření vyprskne jídlo na sporák, je dobré ho posypat solí a vařit dál. Pak vše bez problémů setřete, a nebudete muset věnovat tolik času následné údržbě.
Foto: Shutterstock