Že problémy s potravinami ještě neřekly poslední slovo, bylo mnohým naprosto jasné. Jejich neustálé zdražování je pouze jednou stranou rovnice. Na té druhé je také určitý nedostatek, který pramení z narušených dodavatelských řetězců, případně nenadálých událostí.
Hrubě to nevyšlo
Jednotlivé státy se drahé potraviny rozhodly řešit různými způsoby. Zatímco třeba Polsko snížilo daň z přidané hodnoty, Česká republika neudělala nic. Nejdále zašli ale v Maďarsku, kde ceny některých potravin zastropovali.
Stalo se nicméně přesně to, před čím varovali ekonomové v případě takového postupu a proč se k němu neuchýlil třeba i český stát. Pokud se nastaví maximální ceny, trh přestává fungovat a dříve či později dojde k nedostatku. A v Maďarsku se to přihodilo nejen s pohonnými hmotami, ale právě i s potravinami.
Místní obyvatelé teď na vlastní kůži zažívají, jaké to je, když je de facto zaveden přídělový systém. Na něj podle agentury Bloomberg přecházejí velké obchodní řetězce, jako je Lidl, Tesco nebo Aldi. V nich si tak nově koupíte třeba jen jeden kilogram brambor na osobu nebo jeden litr mléka.
To ale jen za předpokladu, že obchody tyto potraviny zrovna mají. Jak totiž informují média, v obchodní síti dochází k závažným výpadkům a často není k mání například máslo nebo třeba právě mléko. Mezi lidmi tak už probíhá šeptanda, podle které se dozvídají, co je zrovna kde k mání.
Nejvyšší ceny
Vysoké ceny se tím také nevyřešily. Chvíli to sice vypadalo, že by strop cen mohl pomoci, jenže pak se úplně zhroutil. Vytváří se i paralelní trh, kde potraviny k dispozici jsou, ale za podstatně vyšší ceny. I díky tomu je inflace v Maďarsku aktuálně nejvyšší v Evropě a dosahuje hrozivých 23 procent. Právě potraviny přitom od loňského roku zdražily téměř o polovinu.
Určité výpadky v potravinách mohou být podle odborníků patrné i v Česku, kde by to ale nemělo dorůst vážnějších rozměrů. Problematické by bylo, kdyby lidé začali obchody vykupovat. Na sociálních sítích se v minulých dnech objevila zpráva, že například obchodní řetězec Penny zavádí přísnější omezení počtu prodaných kusů jedné potraviny na osobu. Není však potvrzená a podle všeho by mělo jít o standardní výši pro osobní potřebu, tedy například pět kusů apod.
Foto: Shutterstock
Co to je zase za krávovinu snad mě nebudou v Tescu omezovat s nákupem jestli něco na mě budou prodavačky apelovat že to nemuzu brát tak tam přestanu chodit.
K tomu není co dodat. Lidi v ČR by si zasloužili válku jako řemen. Aspoň tak jako je na Ukrajině. – To by byla největší solidarita, než tam zasílat pomoc.
Není to dlouho, co dával Babiš Orbána za příklad a hřímal, aby i naše vláda zastropovala ceny. Děkuji nechci. Socialismus si pamatuji a kdo ne? Ať si jede do Maďarska.
Potraviny na pridel? Rakusane, to je prace pro policii. Je to jednoznacne sireni poplasne zpravy. Dejte ctenarum vedet co jste podnikl nebo budete dal sedet v teploucku a cekat natucnou vyplatu?
Článek je o Maďarsku.
Zastropování všech důležitých potravin by mělo být,propojit hned se spotřebou. Pan redaktor zapomněl na komunistickou éru, kdy byl nedostatek hodně věcí, ale základní potraviny byli vždy a stejné ceně.
Potraviny byly se píše y.