Ačkoliv by se mohlo zdát, že rakovina už není takovou hrozbou jako kdysi, není to tak docela pravda. Jistě, lékaři dokáží leckomu pomoci, ovšem stále velmi často naráží na případy, kdy to jednoduše možné není. Proto upozorňují, že tím nejlepším, co pro sebe můžete udělat, je snažit se, abyste touto zrádnou chorobou neonemocněli.
Závažné důsledky
Ukazuje se totiž, že vedle neovlivnitelných faktorů, mezi něž patří zejména genetika nebo věk, v případě rakoviny závisí především na životním stylu. Pokud se nebudete pravidelně hýbat a vaše strava bude sestávat z výrobků bohatých na tuk či cukry, své riziko významně zvyšujete, to je jednoznačné. Některé potraviny ale mohou škodit, aniž by to bylo obecně známo.
Jedna z nových studií na takovou potravinu upozorňuje. Dosud byla přitom považována spíše za zdravou. Ale zjistilo se, že její pravidelná konzumace zvyšuje riziko rakoviny prsu o 80 %.
Zřejmě vás překvapí, že tu mluvíme o mléku. Ještě než studii odsoudíte jako neprůkaznou, dodejme, že je postavena na zkoumání více než 50 tisíc žen po dobu osmi let. Tyto ženy v průběhu trvání výzkumy pravidelně vyplňovaly dotazníky týkající se jejich jídelníčku. Přibližně jedna polovina se přiznávala k tomu, že pravidelně pije kravské mléko, ta druhá pak holdovala veganské stravě a sójovému mléku.
Nikoliv sójové, ale kravské mléko je problém
Ve skutečnosti neměli vědci v hledáčku primárně kravské mléko, nýbrž mléko sójové. Zajímalo je, zda náhodou pravidelná konzumace tohoto produktu v rámci veganské stravy nemůže zvyšovat riziko rakoviny. Ženy konzumující kravské mléko měly posloužit spíše jako kontrolní skupina.
Během výzkumu onemocnělo více než tisíc sledovaných žen rakovinou prsu. Výsledky přitom byly překvapivé. Zatímco se nepodařilo potvrdit jakoukoliv souvislost mezi sójovým mlékem a rakovinou, toto spojení se ukázalo u mléka kravského.
“Zjistili jsme, že i pití menšího množství kravského mléka každý den zvyšuje riziko rakoviny prsu o celých 80 %,” řekl profesor Gary E. Fraser, který studii vedl. “Už malá každodenní dávka mléka, přibližně jeden šálek, strmě navyšuje rizika.“
Není přesně známo, co v mléce je tak špatného, že působí tímto škodlivým způsobem. Může však jít o stimulanty, jež se do mléka dostávají. Ty totiž jako vedlejší efekt podporují růst buněk a jejich dělení. To je přitom proces, při kterém nejčastěji dochází ke zvratu a nádorovému bujení.
Foto: Shutterstock, zdroj: ONC Data