Nebyl by to ten správný odpočinek, kdyby v okolí nehořela alespoň jedna svíčka. Zatímco tlumené světlo přináší harmonii a klid do duše, vůně ovlivňuje fyzickou stránku těla. Pokoj zaplní příjemná vůně, kterou si rádi vychutnáváme. Celou romantiku však dokáže zničit jeden holý fakt. Některé svíčky nadělají více škody než užitku a způsobují svým uživatelům budoucí obtíže.
Jak vybírat nezávadné svíčky
V obchodních domech nebo na internetu se většinou velmi těžko poznává, jakou mají svíčky kvalitu. Prvním velice důležitým kriteriem je označení “RAL”. Výrobek s tímto popiskem totiž splňuje náročnější normy a slibuje nezávadnost. Vyvarujete se tak škodlivým látkám, jako jsou mutageny, karcinogeny či CMR.
Čtěte pozorně složení
Pokud rádi navštěvujete kamenné prodejny, vydejte se za odborníkem, který se zabývá jen prodejem svíček, nebo dokonce za samotným včelařem. Zde najdete produkty vyrobené z včelího nebo sójového vosku. Ani v tomto případě se nezapomínejte podívat na složení a přesvědčte se, že kvalitní vosk je zde ve vysokém procentu. V opačném případě hledejte dál.
Př výběru svíček v internetovém obchodě se vždy zaměřte na jejich výrobce a původ. Férová nabídka spolehlivého obchodníka vždy obsahuje tabulku se složením a další potřebné informace. Dále lze také navštívit mnoho testů, které byly v minulosti provedeny. Vytváří žebříček nezávadných produktů a dokonale popisují jejich přednosti a nedostatky.
Co dělat, pokud již máte svíčku zapálenou
Dostatečnou pozornost věnujte také knotu. Jeho délka by měla být krátká, jelikož právě on je často příčinou nepříjemného kouře. Zkraťte jeho délku přibližně na jeden centimetr a všímejte si, zdali až příliš nekouří. Se zapálenou svící si nezapomeňte větrat, aby se v místnosti nedržely neprospěšné látky. Při hoření se do okolí uvolňuje oxid uhličitý, toulen, formaldehyd a spousta dalších látek. Právě kvůli nim je nutné často větrat.
Nenechávejte svíčky hořet nepřetržitě a zhasínejte je vždy šetrně. Místo sfouknutí plamene raději použijte zhášedlo či navlhčené prsty.