Ještě nemáte na zahradě vysazený dřín? To je velká škoda! Z nějakého důvodu se dřín zatím nestal keřem, který bychom běžně vídali na českých zahradách – ale v posledních letech se to pomalu mění. A my vám řekneme hned několik důvodů, proč si začíná dřín získávat mezi lidmi oblibu.
Zdravé plody
Dřín obecný plodí tzv. dřínky – jsou to malé oválné plody rubínové barvy, které oplývají sladkokyselou chutí. Dozrávají na konci léta a lidem, kteří je zkonzumují, přinášejí spoustu benefitů. Obsahují velké množství vitamínu C, ale najdeme v nich třeba i fosfor či draslík. Pokud si je uchováme na zimu, poslouží nám v tomto období jako skvělá zásobárna vitamínů.
Dřínky se dají jíst i syrové, ale jsou tvrdé a mají trochu trpčí chuť. Naštěstí je však můžeme usušit nebo z nich vyrobit marmeládu či sirup. Dřínový čaj se v lidovém léčitelství často používal na střevní potíže a uklidnění žaludku. Na jihu Evropy, kde jsou dříny často pěstovanými keři, se jejich plody dokonce používají i k výrobě pálenky.
Brzké a krásné květy
Pokud vás dlouhé středoevropské zimy uvádějí do deprese, je skvělý nápad vysadit si dřín někde, kde na něj uvidíte z okna. Kvete totiž velmi časně – někdy už v únoru – a má jasné žluté květy, které prozáří pošmournost pozdní zimy. Skoro se zdá, jako by dřín přivolával slunce a s ním i jaro. Keře dřínu udělají na vaší zahradě velkou parádu.
Dřínů je několik druhů – většina se jich přirozeně vyskytuje v oblastech trochu teplejších, než je naše země. Nicméně dobrých výsledků můžete dosáhnout se slovenskými odrůdami Titus a Devín.
Dřín není náročný na pěstování
Pokud nepatříte k milovníkům zahradnických prací, ale přesto chcete mít zahradu pěknou a upravenou, je dřín keřem jako stvořeným pro vás. Jedná se totiž o rostlinu, která žije velmi dlouho, takže ji nemusíte znovu a znovu vysazovat. Pokud ho použijete jako živý plot, snese bez problémů tvarování a zastřihování. Dřín však zvládne růst i volně, bez nějaké zvláštní péče, takže pokud na něj nemáte čas a zkrátka ho jenom chcete mít pod okny, nic se neděje.
Při jeho vysazování myslete jen na jednu věc: jak už jsme zmínili, roste spíše jižněji od nás, proto mu najděte stanoviště, kde bude mít v létě dostatek slunce, světla a tepla. Potom se mu u vás bude dobře dařit.
Foto: Shutterstock, zdroj: Gardeningknowhow
Dřín obecný je keř nebo strom, který dorůstá do cca 7m – což pro malé městské zahrady není až tak dobrá volba. Vámi uváděné odrůdy jsou menší – cca 3m, ale i tak je třeba zvážit, kam s ním, pokud ho nechcete pořád přiřezávat.
Ještě je třeba dodat, že nesnáší kyselou půdu.