Zbožňujete domácí zeleninu, ale nemáte místo, kde ji pěstovat? Ještě z dětství si pamatujete, jak chutnala rajčata, která měla vaše babička na zahradě. Ta se vám v keříčkové verzi podařilo vysadit na balkoně a sklidili jste s nimi úspěch. Můžete jít ještě dál. Málokdo ví, že prostředí balkónu je velmi příznivé k pěstování dalších populárních letních plodů. Vytvořte si s námi okurkovou zahrádku.
Vyberte správnou půdu
Okurka je z většiny tvořena vodou, proto je třeba sáhnout po vhodné půdě a dbát na pravidelnou a vydatnou zálivku. Zemina musí být dostatečně kyprá, sypká a úrodná. Okurky zároveň nesmíte přelévat, jsou háklivé na plísně. Oproti některým jiným rostlinám je třeba dbát i na teplotu půdy, která musí být vyšší. Takových podmínek dokážete na balkóně velmi snadno dosáhnout. Okurky milují organickou hmotu, shnilý hnůj a kompost. Pokud vše promícháte, nebojte se přidat i dřevěný popel a hnojivo s obsahem draslíku.
Nejlepší nádoba
Čím hlouběji systém kořenů okurky pronikne, tím lépe. V menších hloubkách mají totiž kořeny, i díky potřebě vyšší teploty půdy, tendenci schnout a odumírat. Sáhněte tedy po sadbových pytlích. Stejně dobře poslouží i igelitové tašky nebo plastové pytle, nebojte se ani sáčků na odpadky v tmavé barvě, která zabrání pronikání světla ke kořenům.
Jaké okurky jsou nejvhodnější
Pokud se rozhodnete hledat okurky, které budou na tomto nezvyklém místě krásně plodit, volte odrůdu s nápisem „do nádob“. Existuje i balkónová miniokurka Ministars F1, která je krásně křupavá a aromatická.
Balkonová letní zahrádka
Není nic lepšího než salát z vlastnoručně vypěstované zeleniny. Pokud máte na balkóně prostor, neváhejte ho zaplnit nejen okurkami, ale přidejte i keříková rajčata nebo papriky. Všechna tato zelenina se dá v domácích podmínkách pěstovat a sklízet. Vždy je ale třeba pamatovat na pravidelnou zálivku a udržování příznivých podmínek jako je teplota a závětří, které mohou rostliny poškodit, nebo podporovat přenos plísní.
Foto: Shutterstock, zdroj: Gammvert