Sezóna rajčat a okurek se neúprosně blíží ke svému konci. Vy si ale okurky můžete vypěstovat ve vhodném prostředí i nadále, i když podmínky zahrad už k tomu ideální nebudou. Vytvořte jim skvělé prostředí na vašem balkóně. Pěstování v pytlích si zamilujete.
Pytel místo záhonku
Pokud se rozhodnete pro pěstování okurek na balkóně, musíte vyřešit hlavní problém, kterým je místo. Okurky nezaberou velké množství prostoru. Je ale dobré soustředit se na hloubku nádoby. Kořeny okurky potřebují dobře prohřívat, ale zároveň jim hrozí riziko usychání, pokud se nacházejí v malé hloubce. Ideální pro pěstování jsou proto velké tmavé odpadkové pytle. Použít můžete i pytle od substrátu, které jsou skvěle odstíněné a pomáhají udržovat potřebnou teplotu.
Kvalitní substrát
Druhým důležitým faktorem pro pěstování okurek je výběr vhodné půdy. Vzhledem k tomu, že tato zelenina potřebuje dostatečnou závlahu, ale nesnáší přelívání, sáhněte po půdě s dobrou propustností. Musí být kyprá a sypká. S její pomocí a s pomocí vhodně zvoleného pytle hlídejte teplotu a vlhkost. Můžete k tomu použít i speciální teploměr, který vás na případné nedostatky upozorní.
Zavlažujte, ale ne příliš
Okurka je z velké části tvořena vodou, proto ke svému růstu potřebuje častou závlahu. Nic ale nepřehánějte. Chystáte-li se na delší dobu pryč, požádejte raději souseda, nebo si připravte speciální „samozavlažovací“ nádoby. Stačí otočená PET láhev naplněná vodou otočená dnem vzhůru a hrdlem zasazená do záhonku. Přílišné přelití by mohlo způsobit plíseň, ke které je tato rostlina velice náchylná.
Plíseň je tu, co teď?
Pokud zjistíte, že se na listech rostlinek objevuje bílý povlak, neházejte flintu do žita. I v té chvíli můžete vaši úrodu zachránit. Připravte si domácí, zázračný postřik. Bude vám k tomu stačit voda a mléko v poměru 6:4. Tuto směs můžete použít i jako prevenci v poměru 3:7. Okurky tím ochráníte a budete se moci těšit na skvělé přírůstky. Preventivně okurky stříkejte jedenkrát za týden.
Foto: Shutterstock, zdroj: Maison et travaux