Stoupající ceny v obchodech se opět nevyhýbají ani máslu, pro které navíc přichází jeho hlavní sezóna, což vždy znamená výraznější zdražení. V takových chvílích se obvykle spotřebitelé začnou ptát, zda by náhodou nebylo lepší vyrobit si máslo doma. Taková úvaha však většinou nevychází. Kdo si ale zkusí máslo skutečně doma vyrobit, možná zjistí, že udělal dobré rozhodnutí, ale z úplně jiného důvodu.
Je domácí máslo levnější?
Jakkoliv se může zdát, že máslo v obchodech zdražuje nesmyslně, jakmile si ho vyzkoušíte sami vyrobit, zjistíte, že jeho cena zase tak neodůvodněná není. Pokud tedy nekupujete drahé máslo od farmářů, ale standardní v obchodech, budete muset konstatovat, že levněji si ho doma prostě neuděláte.
K výrobě čtvrt kila domácího másla, tedy běžně prodávané velikosti, budete potřebovat tři balení alespoň třicetiprocentní smetany. Pokud chcete začít skutečně od píky, můžete na to jít i přes mléko. V takovém případě ale spotřebujete 6 litrů plnotučného mléka.
Pokud si to tedy spočítáme, zjistíme, že suroviny na 250 gramů másla by nás při dnešních cenách vyšly na 70 až 90 korun. Tedy přibližně dvojnásobek toho, za kolik je možné koupit kostku másla v obchodě.
To vlastně ještě nezní tak špatně, byť finanční důvod přeci jen okamžitě padá. K nákladům na suroviny si však musíte ještě připočítat čas, který přípravou strávíte. Přestože je výroba domácího másla poměrně jednoduchá, přibližně hodinu s tím strávíte. Čas má pro každého pochopitelně jinou hodnotu, to už si musíte vyhodnotit sami. Abychom byli precizní, musíme však zohlednit také spotřebu energií při výrobě či nutnost umýt následně nádobí.
Domácí máslo se přesto vyplatí
Pokud tedy chcete jen ušetřit, domácí máslo není pro vás, obzvlášť pokud preferujete navíc komfort. Přesto však na něj mnozí nedají dopustit. A poté, co si to zkusíte a své vlastní máslo vyrobíte, rychle pochopíte proč.
Domácí máslo je výrazně chutnější než drtivá většina produktů, které můžete nakoupit v obchodech. Zde navíc narážíte na triky prodejců a různá označení. Standardní máslo by mělo být označeno jako čerstvé máslo. To se s mí prodávat pouze do 20 dní od data výroby a jeho trvanlivost je přibližně další měsíc. Většina dnešních výrobků ale nese označení stolní máslo. Jeho trvanlivost je výrazně delší a dosahuje až dvou let. Je jí dosaženo metodou zmrazení a rozmrazení. Tím však máslo ztrácí své chuťové, senzorické i kvalitativní vlastnosti. Není divu, že mnoha lidem máslo z obchodu prostě nechutná.
Pravdou je, že kvalitní máslo by po vyndání z lednice mělo jít sotva ukrojit. Jednoduše potřebuje svůj čas než povolí. Dnešní másla však svou konzistencí často připomínají margaríny a je možné je roztírat prakticky okamžitě.
Doma si pochopitelně vyrobíte zcela čerstvé máslo, které je lehoučké, voňavé a sladké. Navíc není nepříjemně lepivé.
Jak vyrobit domácí máslo
Vyrobit domácí máslo není vůbec složité. Nakupte si třicetiprocentní smetanu a mixujte ji tak dlouho, doku se nevytvoří hrudky másla. Ty potom hněťte v rukou a vymačkejte z nich zbylou syrovátku. Výsledek zchlaďte proudem studené vody a pak vložte do lednice.
Klíčové je přitom vybrat správnou smetanu. Nic nezkazíte tím, když vezmete tu nejtučnější, klidně to zkuste i se zakysanou. Dejte si ale pozor na to, aby smetana nebyla takzvaně stabilizovaná. Takový výrobek totiž obsahuje karagenan a šlehá se výrazně hůře. Proto je pro výrobu domácího másla zcela nevhodná.
Foto: Shutterstock