Výrobce cigaret vyvinul vakcínu proti koronaviru. Může produkovat až 3 miliony dávek týdně

Tabákový gigant British American Tobacco (BAT) zveřejnil možná přelomovou zprávu v boji s koronavirovou nákazou. Firmě se podle vlastních slov podařilo vyvinout účinnou vakcínu proti novému typu koronaviru. Zajímavostí je, že léčivo je založeno na bázi tabáku. BAT uvádí, že může začít s produkcí vakcíny v objemu 3 milionů kusů týdně.

Žádost o zrychlené schválení vakcíny

Jediný problém pochopitelně je, že vakcína zatím není schválená. Aktuálně probíhá její testování na zvířatech. Firma už nicméně informovala příslušné britské úřady a požádala o zrychlený schvalovací proces vakcíny. Pokud by se jí dostalo podpory od britské vlády, je údajně schopna s produkcí začít už v červnu. V případě vakcín jinak testování na lidech a schvalování může trvat rok nebo i více.

Společnost BAT investovala do boje proti koronaviru značné prostředky. Jako přední výrobce tabákových výrobků jich má značné množství, ale právě koronavirus jí ve finančních výsledcích dělá čáru přes rozpočet. Tabákové koncerny patří k silně zasaženému odvětví. Lidé při hrozící koronavirové nákaze omezují kouření, nemají tolik prostředků k nákupu cigaret a necestují.

Londýnská firma uvedla, že vývoj vakcíny nerozjela proto, aby na ní vydělávala. Chce jen přispět k tomu, aby se nákaza přestala šířit, a mohla se tak vrátit ke svému podnikání. Také proto je připravena vakcínu poskytovat “za náklady”, aniž by na ní profitovala.

Společnost doufá, že klinické testy vakcíny by mohly začít už tento měsíc. “Pokud půjde testování dobře a BAT je o tom přesvědčená, jsme se správnými partnery a s podporou vlády schopni produkovat 1 až 3 miliony dávek vakcíny týdně, a to počínaje červnem,” uvádí firma v tiskové zprávě.

Protilátky extrahované z tabáku

Vakcína byla vyvinuta dceřinou společnosti s názvem Kentucky BioProcessing (KBP), která sídlí ve Spojených státech amerických. Je přitom trochu kuriózní, že vakcína je postavena na technologii využívající rostlinu tabák.

Podle odborníků zdaleka nemusí jít o slepý výstřel, kterým by se tabákový gigant snažil zviditelnit. KBP totiž na scéně není neznámým pojmem. V roce 2014 firma vyvinula velmi účinný lék proti ebole – ZMapp.

Vědcům z KBP se údajně podařilo naklonovat část genetické sekvence koronaviru a vyvinout potenciální protilátku.

Protilátka je jakákoliv látka, kterou tělo rozpozná jako vetřelce a zaútočí na něj svým imunitním systémem. Pokud tak do těla vpravíme koronavirovou protilátku, ať už celou nebo jen její část, můžeme tak přimět tělo k tomu, aby si imunitní systém vytvořil adekvátní reakci pro chvíli, kdy se bude muset potýkat se skutečnou infekcí.

Kentucky BioProcessing vložila protilátky do tabákových rostlin, kde jim jejich živé struktury pomáhají růst a rozmnožovat se. Po sklizení rostlin jsou protilátky extrahovány a mohou být podány formou vakcíny.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že vakcíny derivované z rostlin mají řadu výhod proti konvenčním způsobům vakcinace. Protilátky tradičních vakcín je totiž zapotřebí kultivovat v bakteriálních buňkách, což trvá měsíce. Naopak vyrobit vakcínu z rostlin trvá pouhé týdny.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments