Zahrádkářská sezóna už nastoupila, a s ní i různé nástrahy, se kterými se musí pěstitelé potýkat. Nejčastějším problémem jsou mšice. Poškození v malém množství rostlinám tolik neublíží, dokáží se obnovit a zbytek snědí berušky, ale při větším poškození už musíte rostlinu omýt.
Mýdlová voda
Jedním z řešení pro balkonové a jiné květiny je mýdlová voda a houbička. Rozpusťte kapku přírodního mýdla ve vodě a omyjte všechny listy. Omytí rostlinky je nejdůležitější krok. Podívejte se, zdali se škůdci nacházejí i v místě, kde je květina zapuštěná do hlíny. V tom případě opatrně vyjměte rostlinku z květináče a omyjte i stonky. Vyměňte hlínu v květináči a zasaďte ji znovu. Pečlivě se podívejte i po ostatních rostlinách, mšice se snadno přenášejí.
Kajenský pepř
Efektivním způsobem, jak se zbavit mšic, je připravit si sprej s kajenským pepřem. Kajenský pepř je vlastně směs rozemletých druhů těch nejpálivějších chilli papriček. Z toho vyplývá, že je to velmi ostré a štiplavé koření, proto se tomu říká pepř, a v kuchyni se používá po špetkách. Obsahuje alkaloidy, které jsou pro mšice jedovaté. Nemusíte do specializovaného kořenářství, najdete ho už v každém supermarketu.
Roztok proti škůdcům
V hrnci smíchejte cca 25 gramů, to je jedna čajová lžička, s půl litrem vody. Povařte 4 minuty a nechte vychladnout. Následně směs smíchejte se 5 litry vody a nalejte do rozprašovače. Směsí omyjte listy, a poté používejte maximálně jednou za dva týdny na nemocné listy. Roztok nikdy nedávejte ke kořenům, pouze na listy. Uchovávejte v lednici nebo pokud možno na chladném místě.
Používejte večer anebo tehdy, kdy na rostlinu nesvítí přímé slunce. Také se musíte vyvarovat dešti, který jinak všechno spláchne a vaše námaha přijde vniveč. Pokud chcete, můžete do nádoby s rozprašovačem přidat kapku tekutého mýdla. Směs se na rostlinu přilepí a zvýší se tím účinnost.
Foto: Shutterstock