Vysoký krevní tlak: kdy začíná být nebezpečný a je třeba ho řešit

Vysoký krevní tlak nemá často viditelné příznaky. To, že hůř spíte, občas vám rychleji buší srdce nebo se vám z ničeho nic zamotá hlava, s ním ani souviset nemusí.

Neléčený vysoký tlak neboli hypertenze nám však poškozuje cévy, tepny a srdce, čímž zásadně zvyšuje riziko vzniku infarktu a mozkové mrtvice. Potíže s ledvinami mohou skončit i dialýzou.

Jak kontrolovat krevní tlak

Pro špatnou rozpoznatelnost a vysoké nebezpečí hypertenze je měření tlaku součástí preventivních prohlídek. Tlakoměr můžete mít i doma a odborníci jej doporučují už po dosažení 40 let. Pokud se hypertenze vyskytuje u vás v rodině, tak i dříve. Pokud máte tlak v pořádku, objeví se na tlakoměru hodnoty nižší než 140/90. Doma budete více v klidu a nestane se, že vám nervozitou v ordinaci tlak neúměrně vyskočí. Tlak se měří během dne, nejlépe několikrát a vždy ve stejnou denní dobu.

Jak se správně změřit

Pokud berete na tlak léky, měřte se vždy předtím, než jste si je vzali. Neměřte se hned po zdolání schodů, cvičení či běhu. To dělejte jen v případě, kdy máte pocit, že vám při fyzické aktivitě tlak vzroste až příliš. Dopřejte si alespoň 5 minut klidu. Půl hodiny před měřením tlaku nekuřte a nepijte alkohol. Klidně dýchejte a nezadržujte dech. Pod spodní okraj manžety má být 2 cm nad loketní jamkou a ne příliš utažený. Předloktí má být ve výši srdce a u zápěstního tlakoměru to platí i pro zápěstí.

Úprava stravy a hlavně méně sodíku

Kromě léků je nutná úprava pohybu a jídelníčku. Nutné je omezit klasická nezdravá jídla i příjem soli. Nadměrný příjem sodíku má kromě hypertenze vliv i na poškození ledvin. Doporučený denní příjem soli u dospělého člověka je 5 až 6 g. To většina Čechů výrazně přesahuje. Sůl konzumujeme v pečivu, uzeninách, slaných i sladkých pokrmech. Důležité je používat nesolené a čerstvé či zmrazené suroviny.

Potraviny s vyšším obsahem draslíku

Draslík je velmi důležitý mikronutrient přispívající k roztažení cév. To je při vysokém krevním tlaku nutné. Kvalitním zdrojem draslíku jsou zejména banány, avokádo, mléko, fazole, ryby nebo třeba sušené ovoce. Tam je ale třeba si dát pozor na značné množství koncentrovaného cukru.

Úprava hmotnosti a zhubnutí kil navíc

Nutné je kvalitně a pravidelně jíst, pravidelně se hýbat a dostatečně odpočívat. Jde o faktory, které vedou ke snížení a udržení přiměřené hmotnosti. U mnoha nemocných pacientů se právě díky snížení tělesné hmotnosti výrazně sníží i vysoký tlak a celkově nastane zlepšení zdravotního stavu. Často se dokonce krevní tlak i normalizuje a potíže jsou zažehnány.

Pohyb je nutností

Pohyb, cvičení, sport a fyzická práce je lékem na všechny neduhy včetně vysokého krevního tlaku. Začněte kromě pravidelného denního pohybu zařazovat i o něco náročnější sportovní aktivity. Může to být běh na eliptickém trenažéru či jízda na rotopedu kombinovaná se silovým tréninkem a posilováním. Nesmí chybět ani protažení na začátku a na konci. Fyzická aerobní aktivita v dostatečné intenzitě 3x týdně po dobu alespoň 30 až 45 minut příznivě ovlivní hodnoty krevního tlaku.

Kouření je tabu

Kouření nadměrně poškozuje cévní stěny, urychluje vznik aterosklerózy a zhoršuje srážlivost krve. Pokud opravdu přestanete s kouřením, což je opravdu nesmírně důležitým opatřením při léčbě hypertenze, váš stav se zlepší. Pokud ale uděláte vše ostatní a s kouřením nepřestanete, možná se výsledky vůbec nedostaví.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments