V našich končinách nemáme doma jedovaté pavouky, pokud si je nechováme jako mazlíčka. Ti, co obývají interiéry nejsou nijak nebezpeční, a dokonce se postarají o mouky a komáry. Přesto je pohled na ně nepříjemný a pavučiny v interiéru nevypadají líbivě. Poradíme, jak se zbavit pavouků doma.
Pavouci v interiéru
Čím větší chlad, tím větší touha drobných živočichů přestěhovat se do teplých příbytků. Nejvíce se stěhují pavouci, v přízemních rodinných domech se majitelé potýkají i s občasnou návštěvou myší.
Temná, suchá zákoutí jsou pro pavouky ideálním místem, pavučiny začnou spřádat i na několik metrů. Zároveň se rychle množí. Vynášení pavouků ven není efektivní a zabíjení není nutné. Stačí je ekologicky vypudit.
Bylinkami proti pavoukům
Pavouci nemají rádi vůni bylin jako je levandule, máta nebo eukalyptus. Sušené nebo živé rostliny rozmístěte na okenní parapety nebo na horní skříňky u kuchyně. Pokud nemáte k dispozici sušenou nebo čerstvou bylinu, nakapejte na ubrousek pár kapek vonného oleje a rozmístěte po bytě.
Na pavouky citron a pomeranč
Silným odpuzovačem pavouků jsou citrusové plody. Rozkrájejte v bytě citrony, limetky, pomeranče nebo pravidelně kapejte do skleniček či na papírové utěrky citrusovou šťávu. Citrusová šťáva se postará nejen o pavouky, ale i o příjemnou vůni v interiéru. Citrusové plody vám mohou nahradit vonné svíčky s vybranou vůní. Romantický večer za svitu vonících svíček donutí pavouky hledat si nový domov.
Sprej na pavouky
Kupte si mátový extrakt nebo mátový olej a smíchejte jej s vodou. Rozprašovačem nastříkejte směsí všechna místa, kde se pavouci rádi vyskytují. Podobný odpuzující účinek má i směs bílého octa s vodou v poměru 1:1.
Pravidelně čistěte mezery, parapety a okolí světel od pavučin, ničení sítí a nepříjemná vůně pavouky vyžene na jiná útočiště.
Foto: Shutterstock