Většina z nás ráda tráví horké letní měsíce venku, bohužel ale nejsme jediní, kdo si je s potěšením užívá. A snad žádný jiný tvor nedokáže zkazit náš příjemný pocit z vlahých dnů a nocí tak, jako komáři. Náladu nám spolehlivé zničí už jen notoricky známý pisklavý zvuk, který tihle protivní létající vetřelci vydávají, než se na nás vrhnou. A tak s nimi svádíme každoroční boje, ve kterých vítězíme střídavě my i oni.
Vítězství bude tentokrát vaše
Předně, noste světlé oblečení. Komáři nemají rádi bílou, žlutou nebo krémovou barvu, ale milují černou, tmavě modrou a podobné odstíny. Také milují vůni banánů, arašídů a našeho dechu. Přesněji je láká oxid uhličitý, který vydechujeme. Dýchat ale bohužel přestat nemůžeme, tak nezbývá, než vyzkoušet jiné osvědčené tipy.
Zasaďte si venku na zahradě nebo doma do květináčů rostliny, jejichž vůně komáry přímo odpuzuje. Pouhé jejich pěstování ale nemusí stačit, aby komáři zmizeli z vašeho okolí. Musíte z rostlin uvolnit jejich esenciální oleje tím, že je nařežete, natrháte, nasekáte a rozptýlíte kolem sebe. Jedlé byliny můžete přidat na gril, stonky jiných položte na zem na místa, po kterých chodíte. Oleje, které komáry odpuzují, se tak budou uvolňovat při každém vašem kroku.
Které rostliny tedy komáři vyloženě nesnáší?
Mezi nejznámější patří máta peprná. Pěstujte mátu a užívejte si popíjení mojita bez otravného komářího bzučení. Klidně si ji i vetřete do kůže.
Levandule, jejíž příjemné vůně můžete využít tak, že si i její stonky rozetřete na zápěstí a kotníky. Další dobrá rada je, že můžete pár kapek esenciálního levandulového oleje přidat do svého oblíbeného tělového mléka.
Rozmarýn, který, položený na gril, prosytí kouř svou vůní tak důkladně, že komáry spolehlivě zažene daleko od vás.
K dalším odpuzovačům patří fenykl, eukalyptus, bazalka, tymián, citronová tráva, citrusy, šalvěj, pelargonie, skořice, měsíček, šanta kočičí.
Vyberte si ty, které se vám líbí a zasaďte je do zahrady, květináčů, závěsných květináčů, prostě všude, kde se pohybujete.
Další, co komáři nenávidí, je vůně česneku. Nikdo z nás asi nebude chtít vtírat si česnek do kůže, protože i když v jídle ho většinou milujeme, málokdo touží po tom, aby se za ním táhl česnekový odér.
Vyrobte si domácí repelent
Budete potřebovat čtyři stroužky česneku, minerální olej, jednu lžíci přípravku na mytí nádobí a půl litru vody. Pokrájený česnek ponořte do oleje a nechte 24 hodin louhovat v uzavřené nádobě. Potom česnek vyjměte a dvě lžíce oleje smíchejte s přípravkem na nádobí a vodou. Nalijte směs do rozprašovače, pořádně protřepejte a takto vytvořeným odpuzovačem na zahradě postříkejte všechno kolem sebe.
Uvnitř domu zkuste použít kafrové tablety. Komáři nesnáší pach kafru. Vložte jednu tabletu do misky s vodou a položte ji někam do rohu místnosti. Vyměňujte ji každé dva až tři dny.
Víme, že komáři milují stojaté vody. Použijte to proti nim a vyrobte na ně dokonalou past. Dejte do místnosti misku s vodou a pár kapkami mycího prostředku. Voda je přitáhne, ale mýdlo zachytí a oni se utopí.
Používejte aromalampy, existuje celá řada esenciálních olejů s vůněmi, které komáry odpuzují. Například levandulový, eucaliptový, s vůní citronové trávy a tak dále. Vyzkoušejte jich několik a najděte mezi nimi ty, které krvežíznivce z vašeho bytu zaženou.
Jak už bylo řečeno na začátku, boj s komáry svádíme dlouhá léta a asi nikdy ho úplně nevyhrajeme. Snad ale některá z našich rad přispěje k tomu, že vaším letošním létem se pisklavé komáří bzučení bude ozývat jen výjimečně.
Foto: Shutterstock, zdroj: Tipsbulletin