Začali jste obchodovat na burze, nebo se tam už nějakou dobu pohybujete? Pro úspěšný obchod je dobré využívat strategie a různé nástroje, které mohou váš obchod posouvat dopředu. Jeden z mnoha užitečných nástrojů je svíčkový graf. Nikdy jste tento pojem neslyšeli? V následujících řádcích se dozvíte veškeré důležité informace o tom, jak tento nástroj funguje a k čemu se využívá.
Jak vznikl svíčkový graf
Lze říci, že se jedná o japonské umění, které bylo Evropanům a Američanům ,,odtajněno “ až začátkem 90.let. Přitom svíčkový graf má velmi dlouhou a zajímavou historii. Zakladatelem je Munehisa Homma, který již v 18.století obchodoval s rýží a později začal obchodovat i na hlavní burze. Homma byl velmi úspěšný zejména díky tomu, že měl přehled nad úrodou rýže, analyzoval si psychologii obchodování. To jak se historicky vyvíjela cena rýže a mnoho dalších. To vše bylo základem jeho svíčkového grafu.
Co svíčkový graf zobrazuje
Svíčkový graf zobrazuje pro danou periodu, nejčastěji se jedná o den, svíci, která vzniká složením čtyř hodnot. Minimální a maximální ceny a otevírací a zavírací ceny v průběhu dané periody. Oproti sloupcovému grafu se liší jejich konstrukcí. Pokud cena akcie přes den vzrostla, otevírací cena byla níže než zavírací, je takzvané tělo svíce zelené. Pokud se jedná o opačný případ,tak je červené. Minimální a maximální cena se do grafů promítá jako „stín“ neboli „knot“. V případě, že otevírací či zavírací cena splývá s nějakým extrémem, tak v tom případě tato svíce nemá knot. Může se totiž stát, že otevírací a zavírací cena je stejná. Takovým svícím, které nemají žádné tělo, se říká „doji“. Všeobecně lze říci, že doji vypovídá o nerozhodnosti na trhu. Chvíli mají na vrch kupující, chvíli prodejci, ale za celý den se cena prakticky nezmění. Pokud se jedná o doji, která má všechny tři ceny stejné (maximální, otevírací a zavírací), tak se nazývá ,,vážka”. Kromě nerozhodnosti má ale prý také býčí, tedy vzestupnou tendenci.
Základní rozlišení grafů
Grafy mají rozlišení, díky kterému můžeme usoudit, jaká situace nastane. Svíčky nám mohou naznačit, jak se například bude měnit cena atd. Zde jsou nejznámější druhy grafu.
– Kladivo (Hammer) – hammer se vytváří na konci poklesu a jde o býčí reverzní formaci. Tento graf naznačuje, že prodávající měli kontrolu, ale býci vstoupili na trh a vytlačili cenu zpět nahoru, aby uzavřeli obchod za vyšší cenu.
– Spinning tops – jedná se o svíčku s dlouhým horním ale i dolním knotem a malým tělem. Tento graf naznačuje nerozhodnost mezi kupci a prodejci. Pokud se spinning top vytvoří při rostoucím trendu, může to tedy znamenat, že kupci jsou již vysílení a cena by tak mohla začít klesat. Pokud se spinning top vytvoří při klesajícím trendu, tak to by mohlo znamenat, že prodávající jsou na konci sil a cena by se mohla zvrátit a začít opět růst.
– Shooting star – shooting star se může objevit na konci rostoucího trendu a jedná se o medvědí reverzní formaci. Dlouhý horní knot znamená, že kupci měli kontrolu, protože cenu vytlačili nahoru, ale poté prodávající získali opět svou sílu a cenu stlačili dolů. Pokud se tato formace vytvoří při rostoucím trednu, můžete počkat, zda dojde ke změně v chování.
Ačkoliv se to nezdá, jedná se o velmi jednoduchý a efektivní systém, který si jistě oblíbíte. Zde je několik dalších pojmů, které vám usnadní chápání grafu.
- Opening price: je otevírací cena, která je na začátku daného období
- Closing price: je poslední cena, která je na konci daného období
- High price: je nejvyšší cena, které bylo dosaženo během daného období.
- Low price: je nejnižší cena, které bylo dosaženo během daného období.
Obchodování na burze je nekonečné učení a zdokonalování se. K tomu, abyste mohli být na burze úspěšnější a dlouhodobě se vám dařilo, je dobré si osvojit tyto užitečné grafy a strategie. To, že tento graf funguje a je úspěšný, dokazuje například i to, že se využívá již od 18.století. A stále je to velmi oblíbený nástroj úspěšných obchodníků.