Vývar patří mezi základy naší kuchyně. Chutnají skvěle, dodávají nám živiny i důležitý kolagen, a také nás dobře zahřejí. Občas se ale stane, že je polévka již za několik hodin nepoživatelná. Proč vývar zkysne a jak tomu zabránit?
Nedělní oběd bez vývaru?
V mnoha domácnostech si nedělní oběd bez vývaru vůbec nedokážeme představit. Vždyť právě jeho chuť a vůně dělají sváteční den jedinečným. Všichni si spolu sedneme ke stolu a můžeme probírat svá oblíbená témata. Mezitím se nasytíme kvalitní polévkou a náš den je zcela v pořádku.
Co může za zkysnutí vývaru?
Proces kvašení ve vývaru přímo urychlují některé ingredience. Když je v polévce ponecháte, může se zkazit již za několik málo hodin. O které potraviny se jedná?
- Cibule
- Pórek
Právě tato dvojice má za následek to, že se polévka stane nepoživatelnou. Naše babičky tento fakt dobře znaly a snažily se vyjmout zeleninu z vývaru ihned poté, co se dovařil.
Kromě toho, že způsobuje zakysnutí, má zelenina v polévce i negativní vliv na její chuť. Samozřejmě ne během vaření, to nikoliv. Ale po jeho ukončení patří z vývaru ven.
A co maso v polévce?
Naprosto jinou situací je maso v polévce. Jeho ponechání ve vývaru nemá žádný negativní vliv na jeho chuť. Samotné maso vždy po vytažení z vývaru okorá a stává se gumovým a nepoživatelným útvarem. Zato když jej necháte v polévce, zůstane chutné a vláčné.
Vývar vydrží velmi dlouho
Čerstvý vývar v zimních měsících nechejte vychladnout na balkóně. V létě je potřeba jej uložit do dřezu napuštěného studenou vodou. Následně dejte vývar do lednice, kde vydrží až několik dnů. Vynikající základ na oběd si ale můžete také zmrazit. V mrazničce bude vývar bezpečně uložen až po dobu tří měsíců.
Až budete ohřívat vývar znovu, vždy použijte jen takové množství, které ihned zkonzumujete. Není vhodné tuto polévku ohřívat opakovaně.
Foto: Shutterstock
Co článek, to perla!!!
Vy vaříte kuře nebo slepici vcelku? To jako proč?
Pokud dělám vývar do zásoby, nikdy k masu nepřidávám zelenu. Hotový vývar pak odpařuju, takže má téměř gelovitou konzistenci – ještě horký ho naleju do malých plastových krabiček, které po zchlazení na pokojovou teplotu naskládám do mrazáku – z jedné krabičky mám pak po zředění cca 1l vývaru a v mrazáku 100% vydrží déle, než jen 3 měsíce…
Zdravím Iris,jak prosím provádíte odpařování vývaru? Děkuji Antonín
Pomalu vařit až je ho polovina,nebo méně.
To myslíte vážně ,ze horký vývar dáváte do plástových krabiček ? To se nebojíte ze se vám z toho plastu uvolní nežádoucí látky do polévky?
Zkuste příště lépe číst.
Že v mrazničce výdrží potraviny dlouho? No,za ten objev autor zaslouží Nobelovku!