Pít či nepít? Jak je to s každodenním pitím kávy? Kolik šálků si můžeme dát bez rizika a co se děje s tělem, pokud kávu vynecháme? A jak probíhá kávový detox? Odpovíme vám.
Nebezpečná i bezpečná, jaká je závislost na kávě?
Ohledně pravidelného pití kávy existuje mnoho doporučení i zákazů. Téměř se zdá, že káva rozdělila odborníky na dva tábory. Jedni kávu doporučují (v určitém množství) jiní kávu přímo zatracují. Nesporným faktem však je, že na pití kávy si můžeme poměrně snadno vytvořit závislost a zbavit se takové závislosti je stejně obtížné, jako zbavit se závislosti na sladkostech.
Co nám přináší kofein
Díky ranní dávce kofeinu jsme plni energie a máme menší sklon k depresím. Kofein prý znamená i menší riziko demence, Parkinsonovy choroby, cukrovky a rakoviny kůže. Káva bojuje proti zácpě a prospívá játrům. Díky kofeinu se zlepšuje paměť i koncentrace. Omamný nápoj se dokonce doporučuje osobám s nízkým tlakem.
Co se děje, když si ráno nedáme kávu?
- Musím si dát kávu, jinak mi to nemyslí.
- Teď se do toho úkolu nepustím, až po kávě.
- Nejdřív si vypiji kávu a pak na mě můžete mluvit.
- Bolí mě hlava, potřebuji kávu.
Pokud váš den začíná podobně, zřejmě jste si už na kofeinu vytvořili závislost. Tělo stimulantu přivyklo a vyžaduje stále vyšší a vyšší dávku.
Jakmile kávu vynecháte, budete unavení, podráždění a ospalí. Mohou se objevit poruchy jemné motoriky, jste pomalejší a cítíte se zesláblí. Největším problémem je úporná bolest hlavy. U silné závislosti není vyloučené zvracení či pocení.
Dobrou zprávou je, že pokud byste se chtěli závislosti na kávě zbavit, silnější abstinenční příznaky přetrvávají maximálně 3 dny. Potěší vás i to, že abstinenčními příznaky nebudete procházet, pokud snížíte dávky. Přetrvávat bude pouze závislost psychická, kdy máte kávu spojenou s určitou pohodou a klidnou chvilkou.
Kávový detox
Čas od času je vhodné dostat závislost na kávě pod kontrolu a alespoň snížit počet vypitých šálků denně. Káva překyseluje organismus, pálí po ní žáha a nebezpečně odvodňuje. Spojuje se s vysokým krevním tlakem i vysokým cholesterolem. Ti, kteří se pití kávy vzdali úplně uvádí, že lépe spí a mají více energie.
Závislosti se zbavíte stejně jako ostatních závislostí. Postupným snižováním dávek. Zpočátku nahraďte některé obvyklé kávové šálky náhražkou či bezkofeinovou variantou. Po několika dnech se vám podaří bez obtíží vypít jen jeden či dva šálky denně.
Optimální počet šálků kávy
V malém množství káva neškodí a můžete dokonce profitovat z jejich příznivých účinků. Pití kávy se doporučuje v ranních hodinách, a ne na lačný žaludek. K šálku kávy je třeba vypít i sklenici vody. Jeden až dva šálky kávy denně neškodí (neplatí pro těhotné a kojící ženy). Hranicí by měly být 3 šálky denně ovšem pouze u zdravých jedinců netrpících vysokým krevním tlakem či kardiovaskulárním onemocněním.
Foto: Freepik