O prospěšnosti česneku zřejmě není třeba vést dlouhé debaty, protože se o něm lidstvo přesvědčuje odnepaměti. Přestože v posledních desítkách let jeho dlouhodobě prověřené zdravotní benefity nahrazují ještě účinnější umělé léky, stále platí, že česnek je jednou z nejefektivnějších přírodních medicín, jaké vůbec existují.
Nemusíte jíst jen syrový česnek
Síla česneku je patrná na první pohled. Stačí ho ochutnat v syrovém stavu a budete přesvědčeni o tom, že tato potravina dokáže skutečně na lidský organismus zapůsobit. V tom ale může být také určitá komplikace, protože ne každý dokáže syrový česnek snést, jakkoliv by si to přáli. Mohou to sice vyzkoušet, ale výhody u nich převáží problematická reakce citlivého žaludku.
Přestože je ideální konzumovat česnek v syrovém stavu, nejde o zdaleka jedinou možnost, jak si tuto zdravou pochoutku dopřát. Lze vyzkoušet i formu pečeného česneku. I takový totiž do těla dodá řadu velmi prospěšných látek a bude působit jako prevence vůči nejrůznějším chorobám.
Syrový i pečený česnek jsou skvělé na kardiovaskulární systém. Jde totiž o potravinu, která dokáže snižovat vysokou hladinu cholesterolu, který jinak ucpává tepny a může vyústit v mozkovou mrtvici nebo infarkt. A nejen to. Fantastický je rovněž na vysoký krevní tlak.
Účinky pečeného česneku na organismus
A jak bude pečený česnek působit na vaše tělo několik hodin po jeho konzumaci? Jde rozhodně o velmi zajímavé účinky.
V první hodině dochází k tomu, že tělo česnek začne trávit a nasávat do sebe prospěšné látky v něm obsažené. Od druhé do čtvrté hodiny od pozření česneku dochází k likvidaci volných radikálů v těle, což působí jako prevence vůči rakovině. Mezi čtvrtou a šestou hodinou podporuje česnek metabolismus a spaluje tělesné tuky. V další hodině se potom uplatňují antibakteriální efekty česneku. Od sedmé do desáté hodiny vytváří česnek ochranou vrstvu před oxidačním stresem a pomáhá podporovat zdraví buněk. Od desáté do čtyřiadvacáté hodiny pak dochází k dlouhodobé očistě organismu na hloubkové úrovni. Tehdy se odehrává čištění tepen, snižování krevního tlaku, posilování kostí či kloubů a také vyztužení imunitního systému.
Upečte si česnek
Příprava pečeného česneku není nijak komplikovaná. Stačí z hlavičky česneku odříznout vrchní část a pokapat kvalitním olejem, pokud možno olivovým. Následně pak česnek zabalte do alobalu a dejte do trouby. Zde ho pečte na 180 stupňů asi půl hodiny, dokud nebude měkký.
Upečený česnek je možné konzumovat samotný, protože už není tak agresivní jako za syrového stavu. Velmi dobrý je například s krajícem čerstvého chleba. Můžete si ho ale dopřát také jako zdravou přílohu k hlavnímu jídlu. Vychutnáte si celé stroužky a nebude vám po nich těžko.
Foto: Shutterstock