Určitě to znáte, stalo se to skoro každému. Krev na matraci. Jakmile jste to zjistili, zkoušeli jste matraci drhnout, ale skvrnu se nepodařilo odstranit. Co pro to udělat, pokud ji chcete zachránit? Čím je skvrna čerstvější, tím lépe se jí můžete zbavit. Může se stát i to, že si jí nevšimnete včas, zaschne a čistí se mnohem hůř.
U čerstvých skvrn je čištění snazší
Pokud jste skvrnu objevili hned, bývá řešení snadné. Namočte hadřík do studené vody a skvrnu vyčistěte. Mělo by to fungovat. Čistým suchým hadříkem pak místo setřete, abyste ho zbavili vlhkosti a nechte matraci vyschnout nejméně osm hodin, než na ni dáte lůžkoviny.
Vyzkoušejte pastu z jedlé sody a peroxidu
Může se stát, že skvrna zkrátka vyčistit nejde. Pak si namíchejte pastu z půl šálku jedlé sody a poloviny šálku peroxidu vodíku. Kartáčkem naneste na skvrnu a nechte působit nejméně 30 minut. Peroxid vodíku bude reagovat a bublat. Po uplynutí této doby pastu odstraňte. Použijte k tomu hadřík namočený ve studené vodě. Látka by měla být čistá, už ji nechte jen vyschnout a zbytku pasty se můžete zbavit vysavačem.
Co dělat, když už je skvrna zaschlá
Můžete vyzkoušet klasický odstraňovač skvrn. Naneste trochu odstraňovače skvrn na vlhkou utěrku a rozetřete ho od krajů skvrny k jejím středu. Nechte 15 minut působit, pak místo setřete čistou utěrkou navlhčenou studenou vodou. Poté nechte matraci nejméně osm minut vyschnout. Namísto odstraňovače skvrn můžete použít i směs z půl šálku bělidla a půl šálku vody. Nanášejte ji opatrně stejným způsobem směrem ke středu skvrny. Nechte ji působit nejméně dvě hodiny a čistým navlhčeným hadříkem setřete. I v tomto případě nechte matraci vyschnout nejméně osm hodin. S vysycháním jí můžete pomoct tím, že na ni pustíte větrák. Nezapomeňte při odstraňování krvavých skvrn vždy používat studenou vodu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Koala