Nacházíme se ve velmi složité situaci, jejíž plné důsledky si mnoho lidí dost možná stále neuvědomuje. Jak ukazují statistiky, lidé přestali utrácet a opět začali ve velkém spořit. Úložky v bankách se dále navyšují, a to přesto, že roste inflace a zboží či služby zdražují. Je to ale správné rozhodnutí?
Rada, která vám uškodí
Podle představitelů České národní banky rozhodně. Ti totiž vyzvali národ, aby začal šetřit. Na takové výzvě by samo o sobě nebylo nic špatného, jen kdyby to v současné době nebyla opravdu mimořádně špatná rada.
Spořit, to totiž u většiny lidí znamená nechávat peníze na účtu, dost možná dokonce neúročeném. Ale i v případě, že si budete peníze odkládat na spořicí účet, budou vám mizet. Respektive nikoliv v absolutních číslech, ta zůstanou stále stejná. Vypaří se nicméně jejich hodnota, a to poměrně rychlým tempem.
Centrální banka by v tomto období mimořádně vysoké inflace měla dále zvyšovat úrokové sazby. Ty už jsou ale třičtvrtě roku na stejné úrovni, která k tlumení inflace nestačí. Zatímco tu totiž máme lednovou inflaci ve výši 17,5 %, úrok je stanoven na 7 %. Reálná úroková sazba tak činí minus více než deset procent.
Pro běžného člověka je to ale mnohem horší. Na spořicím účtu dnes dostane úrok kolem 5 %. To znamená, že hodnota jeho úspor klesá o 12,5 %, a to ještě nebereme v potaz srážkovou daň, která jeho úrok dále sníží.
Jak o peníze nepřijít
Vytvořit takovéto prostředí a v něm vyzývat občany ke spoření, to je přinejmenším nezodpovědnost. Jistě, lidé by měli mít určitou rezervu, ale spoření v této době není cestou, jak uchovat hodnotu prostředků. Bohužel, jediný způsob, který to může zajistit, je investování. To však s sebou nese riziko závislé na tom, jak vysoký výnos potenciálně slibuje.
Situace se tedy má následovně. Peníze v bance ztrácí hodnotu, s tím nic neuděláme a bude se tak dít prakticky vždy. Teď je to ale extrémní a podle ekonomů za pouhé tři toky přijdou lidé o třetinu hodnoty svých úspor. Řešením jsou tedy investice, ale ty zase přinášejí určité riziko, byť může být i poměrně nízké. V potaz ale můžeme vzít také investice do sebe, jako je třeba zvýšení kvalifikace. Případně investice do vlastního majetku, například zhodnocení nemovitosti či instalace energeticky úsporných prvků.
Foto: Shutterstock