Nejen ve Velké Británii, ale už i v USA pozorují nárůst komplikací spojených s koronavirem u dětí, které byly dosud považovány za z velké části imunní.
Souvislost tu zřejmě je
Jak se ale zdá, koronavirus si našel cestičku, jak zasáhnout i je, přestože na to jde nečekanou oklikou. Ve státě New York byla v poslední době nejméně 73 dětem diagnostikována takzvaná Kawasakiho nemoc. Ta je přitom za normálních okolností velmi vzácná. Jiné děti zase trpěly syndromem toxického šoku.
Několik dětí přitom na komplikace zemřelo. S podobnými případy se setkali také lékaři v západní Evropě, nejčastěji pak ve Velké Británii, která je spolu se Spojenými státy americkými jednou z nejvíce zasažených zemí v přepočtu na obyvatele.
Dosud byli odborníci ve spojování příznaků podobných Kawasakiho nemoci a koronaviru velmi opatrní. Guvernér státu New York, Andrew Cuomo, který se díky efektivnímu boji s nákazou těší velké důvěře veřejnosti, uvedl, že postiženým dětem byly provedeny testy na Covid-19, které vyšly jako pozitivní.
Častěji postihuje asijské národy
“Je to opravdu ta poslední věc, kterou jsme v této době potřebovali,” naráží Cuomo na skutečnost, že zdravotnický systém státu už je tak velmi přetížený a zachraňovat děti bude velmi obtížné. Obavy rodičů jsou přitom velké.
Kawasakiho nemoc je velmi vzácná. V USA postihuje každý rok přibližně tři tisíce dětí. Nejčastěji jde o chlapce do šesti let. Mezi příznaky nemoci patří dlouhodobé horečky, které překračují 40 stupňů, silná bolest břicha a problémy s dýcháním. V České republice touto nemocí každý rok onemocní pouze jednotky dětí.
Důvodem, proč se tato nemoc v koronavirové epidemii objevuje jen v některých státech, může souviset se zastoupením obyvatelstva. Podle některých údajů totiž Kawasakiho nemoc šestkrát častěji postihuje asiaty než bělochy. V USA a Velké Británii jich žije větší množství než například v Německu.
Foto: Freepik