Digestoř patří k místům v kuchyni, která bývají náchylná k zanášení nečistotami a která se špatně čistí. Mnoho kuchařů si na filtry u digestoře nevzpomene a věnují pozornost pouze vnější části. To může ovšem způsobit, že přístroj nepracuje optimálně. Proto je důležité pamatovat na pravidelné čištění filtrů.
Úloha digestoře v domácnosti
Digestoř v kuchyni je zodpovědná za odstranění všech par a nežádoucích pachů, které vznikají během vaření. Většina digestoří nasává páry a čistí je, aby je mohla vrátit zpět do místnosti. Pokud digestoř není v dobrém stavu a je zanesená nečistotami, nedokáže plnit svůj úkol efektivně. Tyto páry a pachy nasaje, ale opět je vrátí zpět. Kromě toho digestoř také odsává oxidy dusíku z plynových sporáků a horko, které se během vaření vytváří.
Jak na efektivní údržbu?
Zapomeňte na drsné chemické čisticí prostředky, místo toho vyzkoušejte jednoduché a přírodní způsoby čištění. Směs jedlé sody, citronu a octa nebo jednoduše líh fungují skvěle na mastnotu a nečistoty. Pozor si ale musíte dát na líh u nerezových spotřebičů, může způsobit jejich ztmavnutí.
Pro prevenci usazování nečistot na plášti digestoře stačí jednou měsíčně použít jemný hadřík. Kromě toho, několikrát ročně ošetřete digestoř olejovou impregnací. Stačí kapku na hadřík a jemným rozetřením po povrchu se digestoř leskne a nečistoty se na něm nebudou usazovat tak rychle.
Nezapomeňte na filtry
Filtry jsou většinou z kovu a jejich čištění je snadné. Můžete vyzkoušet lázeň z jedlé sody, kterou připravíte tak, že rozpustíte pytlík v teplé vodě a do ní filtr ponoříte. Další možností je směs kyseliny citronové a soli. V takovém případě budete potřebovat 4 lžíce soli a 3 lžičky kyseliny citronové. Tento postup vám pomůže rozpustit mastnotu a usnadní čištění.
Foto: Shutterstock