Vždy dejte přednost zeleným banánům, radí odbornice. A proč se vyhýbat těm žlutým

Pokud bychom hodnotili pouze chuť, většina lidí by zřejmě sáhla po žlutém, tedy řádně vyzrálém banánu. Ty jsou nejen větší, ale také sladší. Naopak zelené banány mají mnozí tendenci považovat za ty méně kvalitní, které raději nechají ležet v regálu.

Zelený banán se od žlutého zásadně liší

Tento výběr souvisí s jedinečnou schopností banánů, která spočívá v tom, že zráním mění své vlastnosti. A to poměrně zásadně. Zatímco zralejší banány vyznačující se žlutou barvou můžeme považovat za okamžitý zdroj energie, ani ty méně zralé v podobě zelených bychom neměli opomíjet. Ba právě naopak. Jejich vliv na střeva a kosti je značný.

Zelené banány jsou obzvlášť kvalitním zdrojem probiotik. Jakmile banány dozrávají, vláknina se začne rozkládat, což znamená, že žluté banány už jí obsahují v menším množství,” uvádí Laura Tilt, která je dietoložkou Britské dietologické asociace.

S tím souhlasí také profesor Rodney Bilton, který se po celých 15 let zabýval výzkumem banánů, zejména potom toho, jaký mají vliv na naše zdraví. Ve svém mnohaletém výzkumu zjistil, že zelené banány jsou v řadě ohledů srovnatelné s celozrnnou moukou, syrovými bramborami či zeleninou. Všechny tyto potraviny včetně zelených banánů totiž obsahují velké množství rezistentního škrobu. Zelené banány obsahují 70 až 80 % tohoto škrobu, zatímco ty žluté mají pouhé jedno procento, což je obrovský rozdíl.

Ze zelených banánů můžete vyrobit i mouku. / Foto: Shutterstock

Pomůže na střeva i kosti

A co že to ten rezistentní škrob vlastně je? Někdy se o něm mluví jako o novém druhu vlákniny. Má totiž jedinečnou schopnost unikat trávení v tenkém střevě, a tak může vstoupit do střeva tlustého. Zde velmi příznivě působí na činnost trávicího systémů. Představuje skvělé podhoubí pro střevní bakterie a také snižuje střevní pH. Díky tomu působí protizánětlivě, což snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva. Škrob také zabraňuje zácpě.

Potraviny s vysokým obsahem rezistentního škrobu také snižují hladinu cukru v krvi a představují vynikající pomocníky při léčbě obezity či cukrovky druhého typu. Platí přitom, že čím je banán zelenější, tím více škrobu obsahuje.

Není to ale vše, co vám zelený banán může poskytnout. “Probiotika v zeleném banánu nejsou dobrá jen pro naše břicho. Pomáhají také vstřebávat vápník, čímž přispívají ke zdraví kostí,” uvádí dietoložka Laura Tilt.

Zatímco v našich končinách jsme zelenými banány dlouho pohrdali a vyhýbali se jim, v zemích, kde jde o běžné ovoce, o jejich vlastnostech vědí už dlouho. Zdejší obyvatelé tak zelené banány používají například místo brambor na vaření a vyrábějí z nich dětskou výživu či škrobovou moučku.

Foto: Shutterstock, zdroj: News.com.au

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

A nejedná se spíše o banány plantain? Mají silnější slupku, jsou zelené a posléze žloutnou až černají a jsou určeny k vaření a pečení.
Jíst zelené banány mě fakt ještě nenapadlo – to musí být docela hnus, ne?

Eva
Eva
2 let
Reply to  Iris

Presne

Zdenek
Zdenek
2 let

Nedávno jsem zase četl, jak jsou žluté a vyzrálé banány zdravé. Čím vyzrálejší, tím lepší… 🤷‍♂️ Tak nevím.
Jinak doma používáme zelené banány frito běžně jako přílohu, ale jist je zelené a nezralé je nechutný vopruz. Ještě jsou také dobré sušené.

Šárka
Šárka
2 let

To je možné, ale jsou nezralé a trpké. Takže ta mne určitě žluté, tak akorát.
Těm co jedí zelené Dobrou chuť 🙈