Světová zdravotnická organizace přehodnotí své doporučení o tom, aby zdraví lidé nenosili ochranné roušky preventivně tak, jako se to děje například v České republice nebo asijských zemích.
Důvodem je zveřejnění průkazné studie, podle které se částice koronaviru kašláním a kýcháním mohou dostat až do vzdálenosti 8 metrů v okruhu nakaženého pacienta. Studii provedla Lydia Bourouiba, která pracuje jako profesorka na renomované univerzitě MIT. Dosud se přitom mělo za to, že kapénky doletí jeden až dva metry.
Experti nejsou v nošení roušek zajedno
Světová zdravotnická organizace (WHO) aktuálně nedoporučuje lidem bez příznaků nemoci nosit roušky, protože dosud neměla k dispozici důkaz, že by nějakým způsobem pomáhaly. Toto stanovisko WHO však kritizovala řada expertů, kteří poukazují na jednoduché pravidlo, že je lepší přes ústa a nos mít alespoň něco než nic.
Podle neoficiálních informací držela organizace toto kontroverzní stanovisko proto, že se obávala důsledků jeho změny. Roušky totiž primárně potřebují nakažení lidé a zdravotníci. Jenže na celém světě jich není dost pro všechny, a pokud by nejvyšší autorita v této věci doporučila jejich používání, bylo by jich pro ty nejpotřebnější ještě méně.
Jak se ale zdá, názor WHO v této věci už je neudržitelný. Podle bývalého ředitele WHO pro infekční choroby právě dochází k přehodnocování. Profesor David Heymann, který aktuálně pracuje jako expert londýnského institutu pro hygienu a tropickou medicínu, uvedl, že zdravotnická organizace znovu otevřela téma k diskuzi s tím, že výsledkem pravděpodobně bude odlišné doporučení.
Nastal čas masově nosit roušky
Heymann také dodal svůj názor. Domnívá se, že WHO prohlásí, že jsou ochranné masky užitečné, ale pouze tehdy, pokud kolem nosu patřičně přiléhají k obličeji a když se nosí neustále. Jejich častým sundaváním se totiž objektivně zvyšuje riziko nákazy při manipulaci s nimi.
“Právě probíhá debata o užitečnosti roušek, protože jsme z Hong Kongu dostali důkazy, že mohou být užitečné při ochraně jednotlivců před infekcí,” uvedl David Heymann, který je součástí pracovní skupiny WHO v této otázce. “A věřte mi, pokud roušky skutečně pomáhají, máme tu dostatečně výkonný soukromý sektor, který je musí zajistit v dostatečných množstvích.”
Na internetu se také objevil o mnohém vypovídající gif. V prvním záběru nemá kašlající muž nakaženou masku a vizualizované kapénky po zakašlání letí skutečně daleko. Nasazená rouška výrazně zabraňuje jejich rozptylu.
Foto: Freepik